Bezpečnost potravin

Šestá série stanovisek EFSA k zdravotním tvrzením

Vydáno: 2. 8. 2011
Autor: MZe

Zpráva EFSA ze dne 28. 7. 2011.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) uveřejnil 28. července 2011 zbývající skupinu 35 stanovisek vědeckého Panelu pro dietetické produkty, výživu a alergie (NDA) ke zdravotním tvrzením (podle článku 13 nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006), které navrhly členské státy Evropské Unie a Evropská komise.

Zdravotní tvrzení podle článku 13 nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 se týkají tvrzení, která popisují nebo odkazují na význam živiny nebo jiné látky pro růst a vývoj organismu a jeho fyziologické funkce, psychologické a behaviorální funkce, snižování nebo kontrolu hmotnosti nebo snížení pocitu hladu či zvýšení pocitu sytosti anebo na snížení množství energie obsažené ve stravě.

Cílem těchto vědeckých hodnocení EFSA je zajistit, aby zdravotní tvrzení uváděná na etiketách výrobků a při jejich propagaci, byla z hlediska výživy a zdraví smysluplná a přesná. To má následně napomoci spotřebitelům, aby při výběru potravin zvolili variantu prospěšnou pro jejich zdraví. Tato zdravotní tvrzení nezahrnují tvrzení o snížení rizika onemocnění a tvrzení týkající se vývoje a zdraví dětí, na něž se vztahuje článek 14 uvedeného nařízení.

Vědci EFSA z Panelu NDA mají nyní dokončeno hodnocení 2723 zdravotních tvrzení – jejich seznam a podrobnější informace můžete najít na webových stránkách Evropského úřadu pro bezpečnost potravin.
http://www.efsa.europa.eu/en/press/news/110728.htm

Zdroj: EFSA