Bezpečnost potravin

Samočistící bioplasty odpuzující kapaliny a nečistoty

Vydáno: 16. 2. 2022
Autor: Gate2Biotech

Informace portálu Gate2Biotech

Plastový odpad je jednou z největších výzev, které se v dnešním světě dotýkají životního prostředí. To bylo motivací výzkumu, který vedl Mehran Ghasemlou z australské techniky RMIT. S kolegy vyvinuli bioplast, který je ideální pro balení potravin.

Kredit: RMIT University.Ghasemlou a spol. navrhli nový bioplast tak, aby ho bylo možné vyrábět ve velkém. Zajistili, aby jeho výroba byla jednoduchá a aby ji bylo možné snadno propojit se stávajícími průmyslovými výrobními procesy.

Podle Ghasemloua je příroda plná obstojně fungujících struktur, které mohou inspirovat lidské vědce a inženýry. Výsledkem pak bývají pozoruhodné multifunkční materiály s velmi zajímavými vlastnostmi.

Ghasemloův tým použil jako inspiraci strukturu z povrchu listů lotosu, která fenomenálě odpuzuje vodu. Tím vznikl unikátní typ bioplastu, který účinně kombinuje pevnost s biologickou rozložitelností.

(Struktura povrchu listů lotosu se skládá z drobných sloupků zakončených voskovou vrstvou. Jakákoli voda, která dopadne na list, zůstává ve formě kapičky, která se z listu jednoduše odvaluje pomocí gravitace nebo větru. Kapky, když sjíždějí dolů, zametají nečistoty a udržují list čistý.)

V tomto případě je bioplast vyráběn z levných a široce dostupných surovin. Jde o škrob a celulózu, což zaručuje nízké výrobní náklady a zároveň rychlou rozložitelnost. Výrobní proces nového bioplastu přitom nevyžaduje vysokou teplotu nebo drahé a komplikované vybavení. Zároveň nový bioplast nepotřebuje k biologickému rozkladu žádný průmyslový zásah a testy ukázaly, že se přirozeně a rychle rozkládá v půdě.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.

Více informací naleznete ZDE: Self-cleaning bioplastics repel liquid and dirt (phys.org)

 

Zdroj: Gate2Biotech