Bezpečnost potravin

Rozšíření mnohojazyčnosti online komunikace úřadu EFSA v digitálním věku

Vydáno: 15. 3. 2022
Autor: KM EFSA

Úřad EFSA rozšiřuje svůj jazykový režim přidáním 5 dalších oficiálních jazyků EU na své webové stránky.

Dne 9. března 2022 zveřejnil Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) článek s názvem „Rozšíření mnohojazyčnosti online komunikace úřadu EFSA v digitálním věku“. Článek je doprovázen stručnou zprávou v anglickém jazyku, počítačový překlad je k dispozici rovněž navíc ve francouzštině, němčině, italštině, španělštině, řečtině, holandštině, polštině, portugalštině a švédštině.

Jazykovou rozmanitost v EU podporuje nařízení Evropského parlamentu a Rady o transparentnosti a udržitelnosti systému hodnocení rizik v EU (2019/1381) a ombudsman EU.

Úřad EFSA dlouhodobě pracoval na platformě 5 základních jazyků (angličtina, němčina, španělština, francouzština, italština) s tím, že angličtina je dlouhodobě považována za odborný a vědecký jazyk.

 Článek v této oblasti předkládá několik aktuálních informací:

  • Úřad EFSA rozšiřuje svůj jazykový režim přidáním 5 dalších oficiálních jazyků EU na své webové stránky: řečtina, holandština, polština, portugalština a švédština budou nyní k dispozici vedle angličtiny, francouzštiny, němčiny, italštiny a španělštiny, které k dispozici již jsou.
  • Od nynějška bude nový online obsah na webových stránkách úřadu EFSA strojově překládán prostřednictvím nástroje eTranslation, nástroje vytvořeného a spravovaného Generálním ředitelstvím pro překlady Evropské komise. Jazyková kvalita bude průběžně sledována.
  • Ve třetí fázi projektu bude úřad EFSA nabízet dalších pět jazyků EU.

Snahou úřadu EFSA je postupně přejít na 24 multijazykové webové stránky (EFSA).

Další podrobné informace lze nalézt na adrese:
https://www.efsa.europa.eu/en/news/widening-multilingualism-efsa-online-communications-digital-age

Zdroj: EFSA