Bezpečnost potravin

Rozhodnutí o odebrání značky kvality KLASA

Vydáno: 12. 3. 2015
Autor: SZIF

Informace SZIF ze dne 10. 3. 2015.

Státní zemědělský intervenční fond na základě stanoviska Státní zemědělské a potravinářské inspekce ve věci klamání geografického původu medu společnosti Včelpo spol. s r.o. rozhodl o odebrání značky kvality KLASA u výrobků Med květový lesní a Med květový ke dni 10. března 2015.

Důvodem odebrání značky uvedeným produktům je hrubé porušení Pravidel pro udělování národní značky KLASA. Společnost deklaruje v technické dokumentaci u oceněných medů český původ medu, avšak dle výsledků pylové analýzy lze jako zemi původu uvést „Východní Evropa a Čína“, případně „Čína“ a východní „Evropa“.

Národní značku kvality KLASA uděluje mimořádně kvalitním potravinářským a zemědělským výrobkům ministr zemědělství od roku 2003. Administraci značky provádí Státní zemědělský intervenční fond. Národní značku kvality získává výrobce na tři roky. Logo KLASA slouží spotřebitelům k lepší orientaci na trhu při rozeznání výjimečně kvalitních produktů v porovnání s běžně dostupnými potravinami. V současnosti mohou spotřebitelé nalézt značku KLASA na obalech 1 144 produktů od 224 českých a moravských výrobců. Další informace a kompletní seznam všech oceněných produktů jsou dostupné na stránkách www.eklasa.cz.

Bližší informace naleznete na webových stránkách www.szif.cz, případně můžete kontaktovat infolinku SZIF na telefonu 222 871 871, nebo poslat e-mail na adresu: info@szif.cz.

Vladimíra Nováková

Zdroj:  SZIF