Bezpečnost potravin

Riziko alergie na arašídy z transfúze krve

Vydáno: 20. 6. 2011
Autor:

Krev od dárců, kteří konzumovali před odběrem arašídy, vyvolala alergickou reakci u pacienta.

U šestiletého chlapce, který dostával transfúze krve v rámci léčby rakoviny, se projevila zjevná alergická reakce na arašídy. Tato informace byla uveřejněna v časopise The New England Journal of Medicine 364, 2011, s. 20.

Během transfúze se u chlapce projevily anafylaktické symptomy, např. vyrážka, angioedém, nízký krevní tlak a obtížné dýchání. Po aplikaci adrenalinu se jeho stav během půl hodiny vrátil k normálu. Chlapcova matka uvedla, že syn měl podobnou reakci po konzumaci arašídů ve věku kolem jednoho roku, a proto byly arašídy následně vyloučeny z jeho jídelníčku.

Při vyšetřování příčiny této reakce se zjistilo, že tři z pěti dárců krve konzumovali večer před odběrem krve arašídy. Protože Ara h2, hlavní alergen arašídů, je extrémně odolný vůči trávení, lékaři zkoumali, zda se alergeny arašídů konzumované dárci mohly přenést prostřednictvím transfúze na chlapce.

Vzhledem k tomu, že pacient měl po transfúzi v séru značně zvýšenou koncentraci IgE specifického pro arašídy, podpořilo to domněnku, že konzumace arašídů u dárců před odběrem krve vyvolala alergickou reakci u pacienta.

Zdroj: Allergen Bureau eNews June 2011