Puškvorcové magnetické nanočástice fungují proti houbám
Informace portálu Gate2Biotech
Tým ruských odborníků vytvořil magnetické nanočástice s využitím mokřadní byliny puškvorce (Acorus calamus). Jak kořeny, tak i listy puškvorce mají antioxidační, antimikrobiální a také insekticidní účinky. Vědci využili extrakt puškvorce jako netoxickou látku pro výrobu obalených nanočástic.
Autoři studie také zjistili, že tyto nanočástice fungují proti několika typům patogenních hub, které poškozují pěstované plodiny. Nová technologie, kterou vědci vyvinuli, umožňuje výrobu nanočástic z levného rostlinného materiálu a snižuje tím pádem zátěž takové výroby pro životní prostředí, která nebývá úplně zanedbatelná.
Badatelé smíchali extrakt ze suchých oddenků puškvorce se solemi barya a železa a s vodou. Směs pak nechali odpařit a zbylý prášek sintrovali při teplotách až 900 °C. Tak vznikly výsledné nanočástice.
Tyto obalené nanočástice feritu barya byly v navazujících experimentech aktivní proti čtyřem druhům patogenních hub, které vyvolávají různě choroby u pěstovaných plodin. Nanočástice omezovaly růst těchto hub i když byly aplikovány v nízkých koncentracích.
Ionty feritu železa a barya nanočástic reagují podle Fentonovy rovnice s peroxidy a objevují se při tom hydroxylové radikály. Ty jsou extrémně aktivní a svým působením poškozují buněčné stěny hub, čímž zpomalují růst těchto patogenů.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Více informací naleznete zde: https://phys.org/news/2021-02-plant-based-magnetic-nanoparticles-antifungal-properties.html
Zdroj: Gate2Biotech