Bezpečnost potravin

Prvním GM živočichem povoleným v USA k jídlu se stal losos

Vydáno: 23. 11. 2015
Autor: Gate2Biotech

Informace portálu Gate2Biotech ze dne 23. 11. 2015.

Rychle rostoucí losos se stal prvním geneticky vylepšeným živočichem, kterého ve Spojených státech povolili jako potravinu.

Dlouho očekávané rozhodnutí, které americký úřad Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) vydal 19. listopadu (2015), osvobodilo transgenního lososa po dvou desetiletích regulacemi vynuceného vyhnanství. Jak se dalo čekat, rozhodnutí FDA rozpoutalo zuřivé protesty některých aktivistických spolků.

Pro příznivce této technologie je zmíněné rozhodnutí naopak úlevou, která přichází po velmi dlouhém a tíživém čekání. Podle nich teď konečně dojde k vývoji dalších slibných geneticky vylepšených živočichů, kteří by mohli změnit pravidla hry v živočišné výrobě. Podle genetičky živočichů Alison Van Eenennaamové z Kalifornské univerzity v Davisu se teď pro genetické modifikace živočichů otevírají nové možnosti a příležitosti. Dosavadní regulace tomu velmi bránily.

Geneticky vylepšeného lososa, zvaného „AquAdvantage“, vyrobili ve společnosti AquaBounty Technologies se sídlem v Maynardu, Massachusetts. Celý trik spočívá v tom, že tito lososi exprimují oproti běžným lososům větší množství růstového hormonu. Díky tomu lososi „AquAdvantage“ dorostou do požadované velikosti nikoliv za 3 roky, ale už za 18 měsíců.

Odpůrci geneticky vylepšených lososů se obávají, že tito lososi uprchnou z farem a pozmění fungování okolních ekosystémů. Rovněž kritizují, že maso těchto lososů nebude označeno jako geneticky modifikované.

Příznivci genetických technologií se nových lososů nebojí a naopak podotýkají, že vylepšení lososi spotřebují menší množství krmiva a dalších potřebných látek na kilogram masa, a že chov takových lososů sníží tlak, který na rybí populace vytváří dnešní rybolov.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.

Zdroj: Gate2Biotech