Bezpečnost potravin

Prožijte voňavý Bylinkový den v sobotu 22. dubna

Vydáno: 17. 4. 2023
Autor: Národní zemědělské muzeum

Pro všechny, které zajímá téma bylinek, připravilo Národní zemědělské muzeum Praha na sobotu 22. dubna od 10 hodin voňavý bylinkový program. Návštěvníci se mohou těšit na výtvarné dílny, bylinkové divadlo, workshopy vaření z bylinek a zajímavé přednášky. K prodeji budou sazenice tradičních i méně známých bylinek, bylinné výrobky i občerstvení.

Kompletní program akce najdete na stránce BYLINKOVÝ DEN.

PŘEDNÁŠKY

11:00 Babiččiny bylinky
Ing. Kateřina Smékalová, Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i.

Dávno, dávno již tomu, co Božena Němcová učinila svoji babičku nesmrtelnou prostřednictvím stejnojmenné povídky. Babiččina laskavost a moudrost ale vznikla zhuštěním tehdejších znalostí, životních zkušeností a praktik obyčejných venkovských lidí, z nichž mnohé jsou stále platné i v dnešní době. Přednáška bude soustředěna na druhy léčivých, aromatických a kořeninových rostlin (bylinek) a způsobů (nejen) jejich používání, jak je Božena Němcová v Babičce popsala.

13:00 Návrat ke kořenům
Ing. Katarína Kaffková, Ph.D., Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i.

Kořeny a oddenky jsou na první pohled méně atraktivní v porovnání s listy nebo květy léčivých rostlin. Co už by jen na kořenech mohlo být zajímavé? Naprosto všechno! Kořeny a oddenky se liší velikostí, tvarem, barvami a vůni, a jejich využitím, od koření, přes léčení, čištění, až po barvení.

14:00 Byliny pro náš imunitní systém i radost ze života
Doc. Ing. Roman Pavela, Ph.D., Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i.

Ať už nás postihne obyčejná viróza, nebo třeba vážné onemocnění, při jejich léčbě hraje důležitou roli náš imunitní systém. Řada faktorů, mezi které patří například dlouhodobý stres, špatné životní prostředí či třeba nekvalitní strava, může snížit léčivou schopnost našeho imunitního systému. Pro zlepšení jeho funkce nemusíme hned sahat po lécích, protože existuje řada bylin, které vykazují imunitu-stimulující účinky. Mezi ně patří jak například obyčejná kopřiva dvoudomá či černý bez, tak i méně známý rakytník řešetlákový, parcha saflorová či kozinec blanitý. Které bylinky zlepšují funkci imunitního systému, co od nich můžeme očekávat, kde je najdeme i jak je používat, to vše se dozvíte v přednášce mezinárodně uznávaného botanika Romana Pavely.

Zdroj: Národní zemědělské muzeum