Bezpečnost potravin

Proti superbakteriím nastupují syntetické peptidové nanosítě

Vydáno: 13. 3. 2023
Autor: Gate2Biotech


Aktualita Gate2Biotech – Výzkumníci National University of Singapore (NUS) vyvinuli syntetické peptidové nanosítě, které lze použít při léčbě hyperrezistentních bakteriálních infekcí, u nichž selhávají i poslední použitelná antibiotika.

Lapací sítě jsou v přírodě běžné jako součást imunity. Fungují u mnoha různých druhů, včetně lidí. Obvykle je tvoří peptidové řetězce, které se uvolňují z buněk za přítomnosti patogenů a rychle se samovolně poskládají do podoby nanosítí. Tyto nanosítě polapí cizorodé bakterie, které jsou pak více zranitelné dalšími antimikrobiálními prostředky.

Vědci již dříve zkoumali možnost využití syntetických biomimetických nanosítí jako nového nástroje pro boj s rezistentními infekcemi. Většina studií ale skončila u krátkých nanofibril, které se sice připojí k povrchu bakterií, ale zásadně neomezí jejich pohyb. Rovněž obvykle nebylo možné ovládat tvorbu těchto nanofibril.

Výzkumný tým, který vedla Pui Lai Rachel Ee, vytvořil krátké peptidy typu beta-hairpin, které se samovolně skládají do podoby nanosítí, když se setkají s lipopolysacharidem či kyselinou lipoteichoovou, což jsou běžné komponenty buněčných obalů bakterií.

Právě tato specifická reakce na přítomnost bakterií představuje průlom ve vývoji nanosítí. Nové nanosítě přitom bakterie zároveň chytají i likvidují. Jsou tedy vylepšené oproti svým přírodním protějškům i ve srovnání s dřívějšími syntetickými nanosítěmi. Nanosítě singapurského týmu otevírají cestu pro vývoj ještě více sofistikovaných nanotechnologií.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Více informací naleznete zde: Trapping and killing superbugs with novel peptide ‚nanonets‘ (phys.org)

Zdroj obrázku: National University of Singapore.

Zdroj článku: Gate2Biotech