Bezpečnost potravin

Prosaďme zdravou výživu do škol

Vydáno: 15. 4. 2014
Autor: ICBP

Omezme prodej sladkostí ve školách. A pomožme školním jídelnám vařit zdravěji a lépe, z čerstvých lokálních surovin.

Před pár měsíci byla založena iniciativa Skutečně zdravá škola. Vyvolala obrovský pozitivní zájem rodičů, pro které je stravování dětí ve škole palčivé téma. K návrhům iniciativy se začali vyjadřovat politici i novináři.

Oč iniciativě Skutečně zdravá škola jde? Jak můžete i vy sami přispět ke zlepšení stravovacího prostředí ve vaší škole?
Hlavní návrhy změn, které iniciativa Skutečně zdravá škola podporuje a prosazuje:

  • Omezení školního prodeje nezdravých potravin — iniciativa je pro zákaz, nebo aspoň přísnou regulaci prodeje nezdravých nápojů a potravin v prostorách základních škol. Automaty a bufety s přeslazenými nápoji, brambůrkami a čokoládovými tyčinkami děti pro učení nepotřebují.
  • Aktualizace spotřebního koše pro školní jídelny — iniciativa prosazuje aktualizaci spotřebního koše s důrazem na větší množství zeleniny, ovoce a luštěnin, kterých mají děti často v jídelníčku nedostatek.
  • Méně cukru a více ovoce — iniciativa chce omezit slazení. Spotřební koš sice nenutí děti jíst cukr, ale jeho uvedení v požadovaných kategoriích vede ke zbytečnému a nadměrnému slazení. Iniciativa například nevidí důvod, proč by se měly dětem podávat doslazované nápoje.
  • Vyvážení poměru živočišných a rostlinných bílkovin — iniciativa doporučuje rozumné vyvážení bílkovin ve spotřebním koši tak, aby odpovídalo doporučením pro školní jídelny v okolních zemích. Ve srovnání s nimi jsou české děti nadměrně vykrmovány běžným masem, na úkor bílkovin z luštěnin, ořechů, semínek, ryb, vajec a zakysaných mléčných výrobků.
  • Sjednocení mléka a mléčných výrobků — iniciativa navrhuje sloučení mléka a mléčných výrobků ve spotřebním koši do jediné kategorie a snížení požadavků na konzumaci mléka tak, ať není pro dodržení jeho spotřeby zapotřebí pravidelné podávání sladkých dezertů a nápojů.
  • Jídla z čerstvých a lokálních surovin — iniciativa podporuje přednostní vaření z lokálních a čerstvých surovin v jejich přirozené sezónní zralosti. Iniciativa chce, aby jídelny vařily co nejméně z průmyslově zpracovaných polotovarů a bez zbytečných aditiv, jako jsou umělá sladidla a glutamanová sůl.
  • Tolerance pro děti se speciální dietou — iniciativa je pro zpřístupnění školního stravování pro všechny děti, tj. i ty s dietními potřebami. Podle možností té které jídelny, od ohřátí dietního jídla přineseného z domu, až po přípravu dietních jídel přímo jídelnou.
  • Založení akční skupiny odborníků — iniciativa podporuje založení pracovní skupiny, která by reprezentovala odborné organizace, zástupce dětí s nejrůznějšími dietními potřebami, nezávislé experty i rodiče. Jejím cílem by bylo projednání doporučení pro zdravější stravování školních dětí a příprava společného návrhu, jak tyto změny uvést co nejrychleji do praxe.

Jaké jsou ohlasy?
Iniciativu „Skutečně zdravá škola“ podporují rodiče, média i politici. Iniciativu potěšily veřejné výroky ministrů školství a zdravotnictví na podporu návrhů iniciativy a iniciativy jako takové:

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) řekl Právu, že chce vrátit vaření do jednotlivých škol a také mu leží v žaludku rozšíření automatů se sladkými nápoji, čokoládovými tyčinkami, chipsy a polotovary. Dodal, že se bude vážně zabývat i podnětem ke změně jídelníčku či spíše spotřebního koše, jak před časem ministerstvo školství vyzvala iniciativa Skutečně zdravá škola. Podle iniciativy by měly školy upřednostňovat sezónní a regionální potraviny, nabízet doplňování lahví neslazenými nápoji, k obědu vždy podávat zeleninový salát nebo ovoce místo dezertů či třeba omezit sladká jídla.

Čerstvý vítr slibuje stínový ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD): „Dcera teď půjde do školky a já snahám o zdravější stravování fandím. Pokud budu na ministerstvu, pokusím se s tím něco udělat.“ (MF Dnes 19. 12. 2013 v článku Vařte dětem ve škole zdravěji, žádají rodiče. ČSSD jim fandí.)

Co můžete udělat? Přidejte se!
Iniciativa Skutečně zdravá škola pracuje na lokální podpoře školních jídelen. Shromažďuje od zdravě vařících jídelen, restaurací zdravé výživy i jednotlivců recepty, které upravuje pro školní jídelny a připravuje k vydání ve volně dostupném receptáři. Od nového školního roku bude iniciativa pro zaměstnance školních jídelen celorepublikově organizovat nabídku kurzů zdravého vaření a seznamování se surovinami zdravé výživy. Zapojit se mohou profesionální výživáři, restaurace schopné nabízet výukové kurzy výživy podle dodaných receptů a pravidel i producenti zdravých potravin.

Iniciativa Skutečně zdravá škola vyzývá k akci, společenskému i odbornému konsenzu. Všem profesním organizacím zabývající se dětskou výživou iniciativa nabízí čestné místo pro aktivní účast v připravované pracovní skupině. Do konce školního roku bude zorganizován první kulatý stůl s cílem dohody ohledně formy a termínů pravidelné spolupráce. Angažovaným jednotlivcům z řad rodičů bude umožněno prosazování rozumných zájmů v této skupině prostřednictvím iniciativy.

Autor článku: Margit Slimáková, odborný garant iniciativy Skutečně zdravá škola