Bezpečnost potravin

Prodejce JIP východočeská stahuje zahraniční falšované párky a musí testovat další šarže

Vydáno: 13. 6. 2016
Autor: SZPI

Tisková zpráva SZPI ze dne 13. 6. 2016.

Podle aktuálních zjištění Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) se v tržní síti nachází zvýšený počet falšovaných masných výrobků z dovozu s klamavým údajem o obsahu masa. Podíl masné složky, který výrobci uvádí ve zjištěných případech na obalu, je ve skutečnosti až o desítky procent nižší. O aktuálních případech informovala SZPI v tiskových zprávách ze dne 6. 6., 18. 5. nebo 13. 5.

V rámci aktuální kontroly inspekce celostátním opatřením nařídila společnosti JIP východočeská, a.s., která provozuje síť prodejen potravin, aby neprodleně stáhla ze své tržní sítě potravinu Párky G&G Šunkové v balení 380 g, s označením data minimální trvanlivosti do 18. 12. 2017, distributor: P.S.P. Praha s.r.o.,  země původu: Německo.

Výrobce na obalu mj. uvedl, že obsah masa v balení je 85%, laboratorní rozbor ale potvrdil přítomnost masa pouze ze 71,6%. I při zohlednění nepřesnosti měření ve výši 7,1% potravina nevyhovuje požadavkům právních předpisů, protože uvádí spotřebitele v omyl. SZPI prodejci kromě stažení závadné šarže nařídila, aby před uvedením na trh nechal na obsah masa laboratorně otestovat tři následující šarže předmětného výrobku a to na vlastní náklady.

S kontrolovanou osobou SZPI zahájí správní řízení o uložení pokuty.

Zpracoval: Mgr. Pavel Kopřiva – tiskový mluvčí, tel.: +420 542 426 633

Zdroj:  SZPI