Bezpečnost potravin

Problémy s falšováním potravin v Číně

Vydáno: 9. 7. 2004
Autor:

Stručný přehled o výskytu nebezpečných potravin v poslední době.

Asi týden po kalamitě (r. 2004), při níž po konzumaci falešného sušeného mléka “Bogus“ zemřelo v Číně nejméně 13 dětí (provincie Anhui) a stovky dalších trpí malnutricí, objevila se další zpráva o falšování potravin, a sice z mateřské školky v Guiangu, hlavním městě jihozápadní čínské provincie Guizhou. Potravinové pirátství projevující se na různé úrovni je v Číně rostoucím problémem.

Postiženy už byly výrobky Cape, Coca Cola, Haagen Dazs Starbucks. Poněkud pozapomenuty byly toxické chemikálie prodávané jako sůl nebo explodující láhve s falešným pivem.

Čínská vláda hledá opatření včetně legislativy, kterými by případům zabránila. Výrobci jsou podporováni ve zdokonalování bezpečnosti balení. Největší nebezpečí je ve venkovských oblastech, které se staly největšími distribučními centry nekvalitních a napodobených potravin, protože je tam slabý dozor a nedostatečná informovanost.

Bylo zadrženo 47 osob většinou z města Fuyang, které se podílely na výrobě a distribuci falšovaného mléka. Kolem 40 společností v deseti čínských provinciích mělo podíl na výrobě napodobené dětské výživy a přes 100 000 balení falšovaného sušeného mléka bylo konfiskováno.

V okolí Fuyang je zpřísněn dozor, aby  se neprodávalo sušené mléko s obsahem bílkovin nižším než 10 % (národní norma) a 32 výrobků se dostalo na černou listinu.

EU Food Law, 2004, č. 170, s. 18