Bezpečnost potravin

Probiotika jako léčivo pro drůbež

Vydáno: 20. 4. 2004
Autor:

Britští vědci z Výzkumného ústavu potravinářského v Norwichi zjistili, že specifické probiotické bakterie mohou ničit patogeny žijící v zažívacím ústrojí drůbeže. Tím by se z potravního řetězce vyloučilo etiologické agens vyvolávající alimentární onemocnění.

Vědecký tým při hledání kmenů s probiotickými kvalitami otestoval tisíce komensálů (nepatogenních bakterií) žijících v útrobách drůbeže. Vědci zjistili, že nejaktivnější je Lactobacillus johnsonii, který z drůbežích střev úspěšně eliminoval patogena Clostridium perfringens. Tento patogen může v drůbeži přežívat bez symptomů onemocnění. Clostridium však produkuje toxiny, které vyvolávají nekrotickou enteritidu, které způsobí, že postižená kuřata nepřibývají na hmotnosti a tvoří se jim v zažívacím ústrojí vředy. U lidí se intoxikace projevuje žaludečními křečemi, průjmem, v některých případech i zvracením. Probiotika přispívají též ke snížení kolonizace tenkého střeva drůbeže bakterií Escherichia coli, ale neeliminují ji zcela.

Některá krmiva pro drůbež již obsahují probiotické bakterie, ale v nedefinované směsi, takže výsledky ošetření jsou nejednotné. Výše zmíněný výzkum ukázal, že specifická probiotika mohou být zacílena na jednoho specifického patogena a použita k jeho eliminaci. Probiotika mají i další zdraví prospěšné účinky: stimulují imunitní systém drůbeže a urychlují hmotnostní přírůstky.

http://www.ifr.bbsrc.ac.uk/