Bezpečnost potravin

Příznivý vliv syrovátky na trávení

Vydáno: 27. 9. 2001
Autor:

mléčný cukr, kyselina mléčná, střevní bakterie, činnost tlustého střeva,

Syrovátka může dvěma cestami přispět k uchování zdravé funkce střev: jednak působením kyseliny mléčné, jednak působením mléčného cukru. Obě tyto látky jsou v tenkém střevě tráveny jen zčásti, a dostane-li se zbytkový mléčný cukr do tlustého střeva, slouží jako výživa střevních bakterií, které jej přeměňují na kyselinu mléčnou. Zvýšení kyselosti ve střevě způsobené takto vzniklou kyselinou mléčnou a tou, která se do střeva dostane ze stravy přímo dále podporuje růst potřebných střevních bakterií a potlačuje růst nežádoucích, a tím reguluje bakteriální rovnováhu.
Každý pátý člověk trpí na zácpu, která ovlivňuje náladu i zdravotní stav. Přitom existuje jednoduchý ale účinný prostředek, a sice ráno na lačno jednu až dvě sklenice chladné syrovátky. Tento nápoj probudí střevo a mírným způsobem ho přiměje k vyprázdnění. Při úporné zácpě pomůže  kůra, při níž se vypijí 2 l syrovátky za den. Účinek přitom má jednak přijatá tekutina na zředění obsahu střeva, jednak obsažený mléčný cukr jako výživa střevní mikroflóry. Vytvářená kyselina mléčná navíc váže ve střevě více vody a tím zvětšuje objem stolice. To vše způsobuje rychlejší a častější pohyby střeva a jeho vyprazdňování.
Podobně jako kyselina mléčná podporuje zdravou činnost střeva i vláknina. Dobrou kombinací proto jsou tyčinky s vysokým obsahem vlákniny a syrovátky. Takovou kombinaci si ale může vytvořit každý sám: např. zkombinovat syrovátkový nápoj s čerstvým rozmačkaným bobulovým ovocem nebo syrovátku s müsli nebo syrovátku s praženými vločkami.
Gordian, 2001, č. 7-8, s. 130