Bezpečnost potravin

Příspěvek SZÚ ke Světovému dni zdraví

Vydáno: 8. 4. 2024
Autor: SZÚ, Centrum podpory veřejného zdraví

Obrázek: WHO

7. dubna si připomínáme Světový den zdraví

Na celém světě je stále více ohroženo právo milionů lidí na zdraví. Důvody jsou různé – např. válečné konflikty, přírodní katastrofy nebo nedostatek pitné vody. Letošní téma vyhlášené Světovou zdravotnickou organizací “Moje zdraví, moje právo” bylo zvoleno s cílem zdůraznit právo každého jedince na kvalitní zdravotní služby, vzdělání a informace.

V České republice je kvalitní zdravotní péče všem dostupná, ale hlavním problémem je nezdravý způsob života. Rizikové chování, jako je např. kouření, konzumace alkoholu nebo potravin s vysokým obsahem soli a cukru, způsobuje až polovinu všech úmrtí. Celosvětově způsobí neinfekční onemocnění asi 74 % všech úmrtí. Přitom těmto onemocněním lze předcházet zdravým životním stylem. Státní zdravotní ústav se snaží zásady zdravého životního stylu neustále veřejnosti propagovat a Mezinárodní den zdraví je další z příležitostí, jak si hlavní rizikové faktory i principy chování prospěšného pro naše zdraví stručně připomenout.

Pravidelná, pestrá a vyvážená strava

V České republice trpí až 60 % dospělých nadváhou nebo obezitou a obzvlášť alarmující je i neustále stoupající počet obézních dětí i dětí s nadváhou. Jednou z příčin vzniku nadváhy a obezity jsou nesprávné stravovací návyky. Základem zdravé stravy je pravidelné zařazení 2 porcí ovoce a 3 porcí zeleniny denně, celozrnných výrobků a zdraví prospěšných tuků. Zaměřit bychom se měli na zvýšenou konzumaci ryb (2-3x týdně) a luštěnin (min. 1x týdně) a nezapomínat na dostatečný příjem neslazených nápojů. Je důležité omezit příjem soli (max. 5 g/denně = 1 čajová lžička), snížit příjem jednoduchých přidaných cukrů a vysoce průmyslově zpracovaných potravin jako jsou polotovary, uzeniny a vyvarovat se časté konzumaci tučných, sladkých, smažených a grilovaných pokrmů.

Pravidelná fyzická aktivita

Pouze 25 % dospělých dodržuje doporučenou pohybovou aktivitu, za kterou je považováno alespoň 150 min pohybu střední intenzity týdně. Pohyb můžeme jednoduše zařadit i během dne. Nevíte jak? Například z MHD vystoupíme o zastávku dříve, místo výtahu využijeme schody, nebo se po 30 minutách sezení na židli protáhneme. Chůze je nejpřirozenější pohyb. Do práce můžeme jít pěšky nebo jet na kole. Pravidelná pohybová aktivita zlepšuje náladu, snižuje hmotnost a až o 35 % snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Pravidelný a kvalitní spánek

Nespavostí trpí více než třetina dospělých. Přitom kvalitní a pravidelný spánek je velmi důležitý pro naše zdraví a naopak spánková deprivace zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění až o 48 %. Odborníci doporučují spát  7-8 hodin denně v dostatečně vyvětrané místnosti, chodit spát a vstávat ve stejný čas a omezit modré světlo 2-3 hodiny před spaním.

Konzumace alkoholu

Užívání alkoholu souvisí s celou řadou duševních onemocnění, poruch chování, nepřenosných onemocnění, úrazů, zranění a dopravních nehod. Rizikově pije alkohol více než milion obyvatel v České republice a celková spotřeba čistého lihu na osobu je 7,2 litru za rok. Alkohol je v 6 % příčinou celkové úmrtnosti v ČR a prokazatelně způsobuje 9 druhů rakoviny. Naše společnost je vůči alkoholu přehnaně tolerantní. Je třeba si uvědomit, že nepít alkohol je normální. Pokud Vás někdo přemlouvá k pití alkoholu a Vy byste dali přednost nealko nápoji, najděte v sobě odvahu alkohol odmítnout. Průměrný věk konzumace první sklenice alkoholu u dětí je 12 let a často je podáván z rukou rodičů. Tím se u dětí vytváří nesprávné vzorce budoucího chování ve vztahu k alkoholu, jehož pití je pak považováno za normální. Ani nealko šumivé nápoje nebo nealkoholické pivo nejsou pro děti to pravé, protože si zvykají na chuť a rituál s jejich pitím spojený. V dospělosti je pak snadno vymění za alkoholickou variantu.

Kouření a užívání nikotinových výrobků

Našemu zdraví prospějeme také tím, že nebudeme kouřit ani užívat jiné nikotinové výrobky. Vždyť například už za jeden rok bez cigarety se sníží riziko infarktu zhruba o 50 %. Je sice pravda, že v ČR počet kuřáků klasických cigaret klesá, bohužel ale roste počet uživatelů jiných nikotinových výrobků (e-cigarety, nikotinové sáčky, zahřívaný tabák), jejichž škodlivost veřejnost někdy podceňuje a jejichž negativní vliv na lidské zdraví bývá neoprávněně relativizován. Nikotin zvyšuje krevní tlak a srdeční frekvenci, zužuje tepny a způsobuje kornatění cévních stěn, což může vést k infarktu a zvýšenému riziku kardiovaskulárních onemocnění. Nikotin také zvyšuje riziko respiračních a gastrointestinálních poruch. Při užívání nikotinu dochází ke snížení imunitní reakce a má také nepříznivé dopady na reprodukční zdraví.

Další informace a materiály

Zdroje

Zdroj: SZÚ