Bezpečnost potravin

Při mrazivém počasí jsou chovatelé povinni zajistit zvířatům vhodné podmínky

Vydáno: 10. 1. 2024
Autor: SVS

Zdroj: SVS

Tisková zpráva – Státní veterinární správa (SVS) v souvislosti a aktuální vlnou mrazů upozorňuje chovatele zvířat, zejména těch trvale umístěných ve venkovních výbězích či na pastvinách, na nutnost věnovat zvýšenou pozornost životním podmínkám v chovech. Právě v těchto dnech se veterinární inspektoři v rámci svého dozoru zaměřují také na povinnost zajistit zvířatům dostatečné napájení, vhodné krmení a přiměřenou ochranu před mrazem.

„SVS upozorňuje chovatele hospodářských, ale i zájmových zvířat na možná zdravotní rizika při nízkých teplotách. Rizika se netýkají pouze napájení a krmení. Určitá preventivní opatření jsou žádoucí také ve vztahu k ochraně zvířat před zimou. Při silných mrazech mohou například slepicím omrznout hřebínky, především menší plemena psů se mohou nachladit, koně, kteří nejsou zvyklí na pobyt venku, by se měli ve výbězích dekovat,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Podle platné legislativy platí pro chovatele trvale ustájených hospodářských zvířat ve výbězích nebo na pastvinách povinnost zajistit zvířatům přístup k dostatečnému napájení a ke vhodnému krmivu. Kontroly prověří, zda při nízkých teplotách nedochází k zamrzání napájecí vody. Chovatelé musí rovněž zabezpečit zvířatům přiměřenou ochranu před nepříznivými klimatickými podmínkami. Chladné počasí má výraznější vliv a dopady na mláďata. V mrazivém počasí mohou představovat značné riziko porody na pastvinách, což se týká zejména ovcí a skotu.

Chovatelům zájmových zvířat, zejména psů ve městech, je třeba připomenout, že je například při návratu z venčení třeba věnovat pozornost tlapkám především v místech, kde se solí chodníky. Obdobné problémy se mohou objevit i u domácích koček vracejících se z venku. Provlhlým domácím mazlíčkům je třeba umožnit, aby jejich srst opět nabyla izolační schopnost. Nesmí se zapomenout na to, že i zvířata trpí chladem a vlhkem.

Zvířatům by rovněž měla být upravena krmná dávka tak, aby měla v chladném počasídostatek energie. I při nízkých teplotách, jako jsou ty současné, se doporučuje v chlévech větrat, neboť suchá zima, nevadí zvířatům tolik jako vlhké klima.

Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS

Zdroj: SVS