Bezpečnost potravin

Předcházet povodním lze jen ekologickou politikou, tvrdí WWF

Vydáno: 5. 10. 2002
Autor:

WWF; povodně; mokřady; oblasti; lužní; zatravnění; přehrady; platby; dotace; eroze;

pásy; luční; BRUSEL (zpravodajka ČTK) – Tradiční postupy jako stavění přehrad a povodňových zábran selhávají, tvrdí Světový fond na ochranu přírody (WWF). Katastrofální záplavy, které letos postihly střední Evropu, podle něj ukazují, že je třeba vrátit krajině tradiční tvář, obnovit vysušené mokřady a lužní oblasti, které jsou schopny vodu nasáknout a ta se tak nerozlije dál.
Úmysl zatravnit část orné plochy ale nutně narazí na odpor zemědělců. Proto by mohla přimět Evropu k ekologickému chování i reforma společné zemědělské politiky, míní Charlie Avis z WWF.

„Tradiční politiky nefungují. Staví se větší přehrady, ale povodně jsou taky větší,“ řekl dnes Avis v Bruselu novinářům. Platby pro zemědělce by měly odrážet i ekologický přístup ke krajině, tvrdí.

Ekologové dnes demonstrovali účinnost přírodních prostředků. Slovensko například zahájí příští jaro pilotní projekt ekologické správy krajiny v údolí Olšavica. Počátkem 90. let postihlo oblast několik povodní. Z polí na strmých svazích odnášela voda ornou půdu do vesnic v údolí. Podle ekologů pomůže zmírnit následky povodní zatravnění třetiny orné půdy. Luční pásy široké 80 metrů kombinované s ornicí zvýší ochranu Olšavice z desetileté na čtyřicetiletou vodu. Sníží i splavování ornice.

„Za padesát let by z nejohroženějších svahů půda prakticky zmizela. Pásy mají tak dobrý efekt, že eroze se sníží třikrát až pětkrát,“ řekl ČTK Ján Šeffer, šéf Slovenského institutu aplikované ekologie Daphne. Půdy tak nebude ubývat, neboť se stačí obnovit.

Podle Šeffera se také jen díky krajině zastavila letos velká voda před Bratislavou. Nešlo o zadržovací schopnost přehrady Gabčíkovo-Nagymáros. Vodu zadržela lužní oblast na dolním toku Moravy. „Tam se na dolním toku vytvořilo velké jezero, které mělo plochu téměř 5000 hektarů,“ řekl Šeffer. Planina fungovala jako houba. Zadržela sto miliónů metrů krychlových vody, zatímco Gabčíkovo pojme jen 35 miliónů metrů krychlových.

Dodržujte rámcovou směrnici EU o vodě, zatravňujte oblasti a obnovujte mokřady, zabraňte kácení lesů a uveďte v život Kjótský protokol, doporučuje evropským vládám WWF. Globální změna klimatu totiž velikost katastrofálních povodní umocňuje, dodává.

Denisa Svobodníková

ICEU-Ekolist, 26. září 2002 (Mik)