Bezpečnost potravin

Pražští hygienici Vám přejí zdravé vánoční svátky a úspěšný start do roku 2018

Vydáno: 18. 12. 2017
Autor: HSHMP

HSHMP uvádí osvědčená doporučení, jak lze prožít vánoční svátky v dobré kondici.

Ředitel Hygienické stanice hlavního města Prahy (HSHMP) jménem svým i jménem hygienické stanice přeje příjemné prožití svátků vánočních a to v plném zdraví, pohodě a radosti. Vánoční a novoroční přání ředitele HSHMP RNDr. Jana Jarolímka, Ph. D., MBA (pdf.750 kB)

 
Zároveň jsou níže uvedena osvědčená doporučení, jak lze prožít vánoční svátky v dobré kondici:

Symbolem Vánoc by neměl být pouze přeplněný stůl. Vánoce jsou svátkem setkávání rodiny, příbuzných a přátel. Vánoce jsou příležitostí k společně prožitému času.  

■  Je lépe jíst střídmě, tj. nepřejídat se, jíst pomalu, vychutnávat si první sousta, další jsou už jen setrvačnost. Doporučujeme dodržet staré dobré rčení „všeho s mírou“, než pak těžce shazovat lehce nabyté přebytečné kilogramy v novém roce (jedno z častých novoročních předsevzetí pak bývá – „od nového roku budu držet dietu a začnu pravidelně cvičit“). 

■  Nepečte zbytečně velké množství cukroví do zásoby a nemějte ho stále na očích, aby Vás to nelákalo k nevědomému „uzobávání“.   

■ V období vánočních svátků, kdy máme zvýšený kalorický příjem, je nezbytné zařadit do programu pravidelný pohyb. Rodinná vycházka, společné plavání, bruslení, lyžování či jakékoliv sportovní vyžití nám pomůže spálit nadbytečný příjem kalorií a také navodí příjemnou atmosféru.

■ Bude-li součástí Vašich vánočních dnů také pravidelný pohyb, můžete si dopřát na štědrovečerní večeři zvýšený kalorický příjem, tedy bez výčitek si pochutnáte na smaženém kaprovi s bramborovým salátem. Pokud však budete trávit svůj volný čas pouze u televize a od adventních dnů již „uzobávat“ cukroví, zapíjet to svařeným vínem nebo grogem či sladkými nápoji, nejspíš zjistíte, že jste opět přibrali zhruba 3-4 kg.   

Věnujte svým blízkým zdravé dárky – darujte jim třeba permanentku na cvičení, nebo permanentku do bazénu, digitální váhu, sportovní hodinky, krokoměr, sportovní předměty (brusle, lyže, kolo, apod.)

■ Vánoční svátky jsou také příležitosti k setkávání rodin a přátel, kdy se předháníme v tom, co kdo „dobrého“ na pohoštění připraví. Není nezbytné na návštěvě vše nabízené sníst. Pokud budete v roli hostitelů, připravte pro Vaši návštěvu zdravější variantu pohoštění např. v podobě čerstvé zeleniny či ovoce v netradičním provedení (lze využít různá vykrajovátka a nazdobit pokrmy oku lahodící formou) po několikadenním přejídání si většina hostů ráda pochutná na této odlehčené variantě občerstvení.  

 

Vše dobré v roce 2018!  

V Praze dne 18. 12. 2017 
RNDr. Jan Jarolímek, Ph.D., MBA
ředitel

 
Použité zdroje:
http://www.stob.cz/cs/vanoce-a-svatky-jak-je-zvladnout-bez-vycitek
http://www.vimcojim.cz/search.php?sText=v%C3%A1noce&cmd=search

Obrázky:
https://www.google.cz/search?safe=active&biw=1280&bih=683&tbm=isch&sa=1&ei=PDsuWrOrJYLXkwW06a64CA&q=v%C3%A1no%C4%8Dn%C3%AD+st%C5%AFl&oq=v%C3%A1no%C4%8Dn%C3%AD+st%C5%AF&gs_l=psy-ab.1.0.0l7j0i5i30k1l3.161384.165424.0.175054.10.9.0.0.0.0.214.1428.1j6j2.9.0….0…1c.1.64.psy-ab..2.8.1362…0i67k1.0.E0mXhJFlsQw

  

Přílohy

Zdroj: HSHMP