Bezpečnost potravin

Pražští hygienici doporučují: omezení pití alkoholu nabízí osvětově-preventivní akce Suchej únor – letos již poosmé

Vydáno: 3. 2. 2020
Autor: HSHMP

ČR se dlouhodobě drží v první pětce zemí s nejvyšší spotřebou čistého lihu na hlavu.

Hygienická stanice hlavního města Prahy (dále jen „HSHMP“), v rámci svých preventivně-osvětových aktivit na poli oblasti podpory zdraví a zdravotní politiky, veřejnost pravidelně upozorňuje na celou řadu prospěšných preventivních zdravotních kampaní: jednou z těch osvědčených je právě dnes začínající, již 8. ročník kampaně SUCHEJ ÚNOR, která zapojeným účastníkům pomáhá prověřit jejich vztah k alkoholu a změnit zaběhlé návyky. Loňského ročníku se podle průzkumů zúčastnilo 6 % dospělé populace. 

Podle odborníků nadměrná konzumace ohrožuje zdraví i kvalitu života, přičemž i dočasná abstinence zlepší funkci jater, trávení nebo spánek. Odborné názory uvádějí, že škodlivému pití odpovídá konzumace 40 až 60 gramů alkoholu u mužů a 20 až 40 gramů u žen. U mužů jsou to dvě až tři piva, čtyři až šest decilitrů vína a dva až tři „panáky“. U žen je to o sklenici méně. Rizikové pití představuje u mužů přes 60 gramů alkoholu a u žen přes 40, tedy u mužů více než tři a u žen více než dvě sklenice. 

Suchej únor pořádá iniciativa Liga otevřených mužů (LOM). Odborné partnerství akci poskytuje Národní ústav duševního zdraví (NÚDZ), Klinika adiktologie 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice (KAD), Národní linka pro odvykání (NLO) a BESIP. Generálním partnerem pro ročník 2020 se opět stala Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZPMV ČR). 

Pro letošní ročník navíc podepsali zástupci LOMu memorandum o spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví ČR a Úřadem vlády ČR.  

Suchej únor všude, kam se podíváš!  

“Pravidla jsou jednoduchá. Celý únor ani kapku alkoholu. Účastníci “Sucháče” se mohou registrovat k výzvě na stránkách http://www.suchejunor.cz/, pořídit si “29denní SÚrvival kit – originální balíček pro přežití” a svou registrací podpořit kampaň a další dobročinné projekty. Opět máme připravenou facebookovou skupinu pro sušiče a také pár novinek. Například mapu kaváren a restaurací, kde je dobře i na suchu, ” láká k účasti Mgr. Josef Petr, ředitel LOMu.  

Kampaň letos podpoří řada dalších partnerů, kterým nejsou alkoholové výpary nad Českem lhostejné. “Balíčky přežití” rozveze sušičům Zásilkovna, o část obsahu se postará BESIP a svým zaměstnancům nabídne možnost vyzkoušet si Suchej únor řada velkých firem. Zapojí se i přes 70 známých osobností. Letošní novinkou jsou i osvětové besedy na školách se zpěvákem kapely Nebe Petrem Harazinem, který si po loňském únoru prošel protialkoholním léčením.  

V roce 2019 se podle reprezentativního průzkumu, který realizovala agentura Nielsen Admosphere, zvedlo povědomí o kampani na 47 % napříč českou populací. Účast v roce 2019 deklarovalo 6 % dospělých Čechů, tj. kolem 500 tis. lidí.  

Každý sedmý dospělý pije přes čáru

ČR se dlouhodobě drží v první pětce zemí s nejvyšší spotřebou čistého lihu na hlavu. Za hranicí rizikového pití se u nás pohybuje přes 1 000 000 lidí. “Poslední srovnávací studie Světové zdravotnické organizace (2018) nás ve spotřebě alkoholu na hlavu zařadila na třetí místo na světě. Průměrný Čech podle této studie vypije 14,4 litrů čistého lihu za rok. Poměr ve spotřebě mezi muži a ženami zůstává zhruba 4:1, to je 23,2 litrů u mužů a 6,1 litrů u žen. Společenské náklady nadměrného pití se u nás odhadují na více než 59 miliard Kč ročně,” komentuje situaci v ČR PhDr. Ladislav Csémy z NÚDZ.   

FOTA: ilustrační obrázky

 

 

 

 

 

Zdroj: SZÚ

Na alarmující skutečnost, že více než milion Čechů balancuje za hranou rizikového pití, upozorňuje i  Prof. Michal Miovský z KAD: “V podstatě každý sedmý dospělý člověk, kterého potkáte v tramvaji nebo na ulici, je zralý na konzultaci s adiktologem.“  

„Závislost není jediný možný problém. Málo se například ví, že nadměrné a pravidelné pití zvyšuje také riziko rakoviny, infarktu nebo psychických poruch. Léčba těchto onemocnění je následně extrémně nákladná, a ne vždy se žádoucím výsledkem,“ popisuje Denisa Kalousková, ze ZPMV ČR, generálního partnera letošního ročníku. 

Podle údajů BESIPu bylo v roce 2019 evidováno 4627 nehod zaviněných pod vlivem alkoholu, tj. 4,3 % z celkového počtu. Zraněno nebo usmrceno při nich bylo přes 2000 osob. “Celkově vykazují nehody v důsledku vlivu alkoholu téměř třikrát vyšší závažnost, než nehody, kde alkohol není přítomen,” komentuje statistiku Tomáš Neřold z Ministerstva dopravy ČR.  

Efekt měsíce na suchu 

Suchej únor umožňuje účastníkům dát si na jeden měsíc od alkoholu odstup. Díky tomu mohou poznat, jak moc své pití ovládají a jak moc alkohol ovládá je. Podle zahraničních výzkumů po této zkušenosti zvolní s alkoholem až 60 % lidí. Podobné výsledky ukázala i sonda mezi 300 registrovanými účastníky v roce 2019. Tři měsíce po akci 52 % účastníků deklarovalo, že pije alkohol méně než před ní. Dalších 12 % si absolutní sucho prodloužilo nejméně do května. 

Měsíc bez alkoholu přináší i celou řadu benefitů. “Efekt abstinence, byť jen krátkodobé, pochopitelně zaregistrují zejména lidé, kteří pijí alkohol pravidelně a často. Po měsíci se zlepšují nejen jaterní funkce a psychický stav, ale nápadně se pozitivně proměňuje i vnější vzhled,” vysvětluje Ladislav Csémy z NÚDZ

Co přinese Suchej únor jeho účastníkům?

  • Zlepšení fyzické kondice a kila dolů

  • Víc energie a času na koníčky

  • Čistou hlavu a zlepšení nálady

  • Lepší spánek

  • Větší uspokojení z mezilidských vztahů


Osvětové materiály Státního zdravotního ústavu (SZÚ)

pdf; 1,15 MB

osvětový leták „Určete si obsah alkoholu v krvi“

pdf; 497 kB

osvětový leták „Co je a co není závislost“

pdf; 106 kB

osvětový leták „Alkohol a jiné návykové látky u dětí – prevence v rodině“

pdf; 68 kB

osvětový leták „Odbourání alkoholu +  Játra alkoholika“

pdf; 2,08 MB

osvětový leták „Poškození orgánů užíváním alkoholu“

pdf; 405 kB

osvětový leták „Obsah alkoholu + Vliv na chování člověka“

pdf; 1,37 MB

osvětový leták „Proč a co o drogách“

pdf; 2,51 MB

osvětový leták „Drogy ne“

pdf;869 kB

► osvětový videoklip „Alkohol kazí prádniny“

 

osvětový leták „Co je standardní nápoj?“                                             

pdf; 478 kB  

 
Hygienická stanice hlavního města Prahy 21. 10. 2019 prostřednictvým svých internetových stránek informovala veřejnost o nové cílené kampani Ministerstva zdravotnictví „Nepít je normální“, jejímž cílem je upozornit na rizika a škodlivost pití alkoholu:  

 
Kam se obrátit, pokud měsíc na suchu nezvládnu?

Základní podporu lidem, kteří během února zjistí, že nedokáží vydržet “na suchu”, poskytuje Národní linka pro odvykání na bezplatném telefonním čísle 800 350 000. Její ředitel Lukáš Kohoutek k tomu dodává: “Pokud člověk nezvládne vydržet měsíc bez alkoholu, měl by konzultovat svou situaci s odborníkem.”  

Kromě informací pro účastníky akce je na webu http://www.suchejunor.cz/ možné najít také komplexní on-line test, který může poskytnout zájemcům další pohled na to, jak na tom s pitím jsou, a také kontakty na adiktologické pora  

Nový průzkum potvrzuje nadměrnou konzumaci alkoholu ve společnosti  

Nový průzkum veřejného mínění agentury Median, proběhl na reprezentativním vzorku 1021 obyvatel ČR. Průzkum poukazuje na přetrvávající nadměrnou konzumaci alkoholu v naší společnosti, ale i na některé pozitivní změny ve vnímání problematiky. Téměř polovina lidí (49 %) například pití alkoholu nepovažuje za “trendy” záležitost. Velká většina dotazovaných (83 %) také deklaruje, že pro ně není problém alkohol v určitých společenských situacích odmítnout.  

“V západních zemích je střízlivost čím dál více normální. Platí to především u mladších generací. Tento trend si pomalu nachází cestu také k nám, ale bude to ještě chvíli trvat. Suchej únor je způsob, jak tomu jít pozitivně naproti a každoročně na sebe nabaluje víc a víc účastníků, kteří si benefity abstinence pochvalují,” komentuje za organizátory kampaně Josef Petr, ředitel Ligy otevřených mužů.  

Průzkum však znovu ukazuje také to, jak moc alkohol patří do našich životů. 60 % lidí má v blízkém okolí někoho, kdo má viditelné problémy s alkoholem. Každý dvacátý člověk pak pije alkohol pravidelně před spaním.  

“Osvěta je klíčovou součástí prevence, zvlášť mezi mladými lidmi a rodiči. Průzkum ukazuje, že každý čtvrtý Čech k alkoholu poprvé přičichne právě v rodinném kruhu. Vzhledem k obrovským společenským nákladům nadměrného pití je pro nás osvěta o rizicích konzumace alkoholu prioritou,” popisuje ministr zdravotnictví ČR Adam Vojtěch. “Pít v Česku je prostě normální. A přitom brát drogy jako normální nevnímáme, a alkohol drogou je,“ dodává ministr v návaznosti na podzimní kampaň Nepít je normální.  

“Dlouhodobě je pro nás alarmující zejména pití alkoholu u těhotných,” reaguje na trend konzumace alkoholu v Česku národní protidrogová koordinátorka a ředitelka Odboru protidrogové politiky Úřadu vlády ČR Jarmila Vedralová. “Každý třetí člověk si myslí, že konzumace malého množství alkoholu v těhotenství je v pořádku. Není. To musí zaznít zcela jasně,” popisuje Vedralová, jejíž odbor na průzkumu také spolupracoval.    

V Praze 1.2.2020

Mgr. Zbyněk Boublík
tiskový mluvčí HSHMP             

Příloha

 

Zdroj: HSHMP