Bezpečnost potravin

Pražská hygiena dětem: o správném mytí rukou v pořadu Wifina na programu ČT Déčko

Vydáno: 16. 3. 2018
Autor: HSHMP

HSHMP osloví mladé televizní diváky dětského programu ČT Déčko a jejího pořadu Wifina v pátek 30. března 2018 v 16.30 hodin.

Hygienická stanice hlavního města Prahy (dále jen „HSHMP“) svými preventivně osvětovými aktivitami již brzy osloví mladé televizní diváky dětského programu České televize Déčko a jejího pořadu Wifina. Stane se tak v pátek 30. března 2018 v 16.30 hodin právě na Déčku. Sídlo HSHMP v Rytířské ulici v Praze 1 totiž 6. března navštívil štáb tohoto pořadu i s třináctiletým zvídavým reportérem Milanem, který se vyptával na mnoho otázek týkajících se správné hygieny jako důležitého předpokladu pro lidské zdraví. Však samotná reportáž nese výstižný název „Umyj si ruce, aneb jak to bylo s hygienou dřív.“ Tématem, odborným výkladem, názornými ukázkami i samotnou budovou pražské hygieny Milana provedla paní doktorka Danuše Antošová z Kanceláře ředitele HSHMP, která má na starosti oblast podpory zdraví a zdravotní politiky. Po příjezdu na pražskou hygienu Milana i celý štáb přivítal také ředitel HSHMP Jan Jarolímek.  
Zdroj: Česká televize

 „Jsem velmi rád, že se o činnosti hygieniků zajímají i dětští diváci, a proto jsem s radostí přivítal mladé reportéry i celý štáb České televize u nás na pražské hygieně,“ říká šéf pražských hygieniků Jarolímek s tím, že zajímavostí, které pořad pro dětské diváky přinese, bude mnoho. „Milanovi jsme zodpověděli všechny jeho zvídavé dotazy a jeho prostřednictvím následně získá i velké množství dětských diváků spoustu zajímavých informací o obecných zásadách správné hygieny lidí – tj. například mytí rukou, celého těla, vlasů, čištění zubů, hygienickém zacházení s potravinami, pití zdravotně nezávadné vody, čistotě prostředí či obezřetnosti při cestování do exotických zemí,“ upřesňuje Jarolímek.

Jednoznačně však dominovalo téma čistoty rukou a technik jejich správného mytí. Paní doktorka Antošová Milanovi připomněla důvody důležitosti častého umývání rukou a názorně mu ukázala, jak správně by si měl ruce umývat, aby omezil případná zdravotní rizika.

„Aby to nebylo pouze teoretizování, tak jsme si pro Milana připravili i malý test a praktický nácvik správného mytí rukou,“ přibližuje Jarolímek. Milan měl tak možnost si pod přísným dohledem hygieniků vyzkoušet, jestli si ruce umí správně umýt nebo ne. Paní doktorka následně Milanovi demonstrovala, jak se dá kvalita umytých rukou ověřit s pomocí UV lampy. „Tuto pomůcku jsme v loňském roce zakoupili a využíváme ji běžně v rámci naší dozorové i edukační činnosti v průběhu celého roku,“ dodává šéf pražských hygieniků.

Téměř dvouhodinové natáčení štábu pořadu Wifina na pražské hygieně rychle uteklo. Milan si z návštěvy odnesl mnoho praktických informací a rad. Nyní již ví, proč je dodržování hygienických zásad v životě lidí důležité. Ještě důležitější však je, že v pátek 30. března 2018 od 16.30 hodin se na programu ČT Déčko se stejnými zásadami seznámí i tisíce dalších dětí, které s oblibou pořad Wifina každý týden sledují.

Pořad Wifina je magazínem o vztazích a společnosti, přírodě a ekologii, módě a designu i nových technologiích. Na programu ČT Déčko je vysílán každý pátek od 16.30 hodin. Cílovou skupinu pořadu představují děti ve věkové skupině 8 – 12 let. Výhodou je, že děti samy v obdobném věku pořad Wifina také uvádějí. Třináctiletý redaktor Milan je jedním z pěti redaktorů a moderátorů tohoto pořadu.   

Průběh natáčení pořadu Wifina na pražské hygieně na fotografiích:

FOTO 1: Doktorka Antošová se s Milanem připravují na začátek natáčení
  
Zdroj: HSHMP

FOTA 2 a 3: Milan si ověřuje právě nabyté vědomosti v praxi: za použití správných technik si myje ruce a vypráví o tom dětem u obrazovek


Zdroj: HSHMP


Zdroj: HSHMP 

FOTO 4: Doktorka Antošová Milanovi ukazuje UV lampu, pomůcku, která umožňuje ověřit kvalitu umytých rukou

Zdroj: HSHMP

 ► link na internetové stránky pořadu Wifina  


Zdroj: Česká televize 

link na internetové stránky dětského programu České televize Déčko

V Praze dne 15. 3. 2018
RNDr. Jan Jarolímek, Ph.D., MBA
ředitel

Přílohy

Zdroj: HSHMP