Bezpečnost potravin

Potravinové banky v roce 2020 opět navýšily svůj obrat

Vydáno: 8. 4. 2021
Autor: Česká federace potravinových bank

Tisková zpráva České federace potravinových bank

POTRAVINOVÉ BANKY V ROCE 2020 OPĚT NAVÝŠILY SVŮJ OBRAT, STOUPÁ MNOŽSTVÍ SHROMÁŽDĚNÝCH POTRAVIN I POPTÁVKA PO POMOCI.

Česká federace potravinových bank dnes zveřejnila výsledky činnosti potravinových bank za rok 2020. Potravinové banky shromáždily přes 7007 tun potravin, pomohly více než 160 tisícům lidí.

V České republice aktuálně funguje 15 potravinových bank a logistické centrum v Modleticích. V loňském roce opět navýšili svůj obrat o polovinu oproti předchozímu roku. Potřeba potravinové pomoci v České republice přitom stoupla o 60% a stále stoupá. Potravinové banky dodávají potraviny už do více než tisícovky organizací, které je pak předávají lidem v nouzi.

„Objem potravin, které se nám letos povedlo shromáždit je enormní, a přesto nebyl dostatečný. V podzimním období jsme se kvůli stoupající poptávce dostali do situace, kdy byli naše sklady téměř prázdné. Zásobovali jsme při tom nejen desítky organizací, které zůstali v karanténě, ale i obcí a měst, které měli na naše zdroje navázány podpůrné programy. Naštěstí nás v té době finančně i potravinami podpořili tisíce drobných dárců, ve Sbírce i mimo ni. Díky jejich příspěvkům jsme mohli nadále pomáhat, tam kde bylo potřeba.uvádí Veronika Láchová, ředitelka České federace potravinových bank.

Hodnota potravin, které banky shromáždily, je přes 300 milionů Kč. V době pandemie COVIDu, která provázela celý rok, pomáhaly potravinové banky zachraňovat nejen potraviny z uzavřených restaurací a jídelen , ale ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství zajistili i distribuci více než 500 tun ovoce, zeleniny a mléčných výrobků z programů Ovoce, zelenina a mléko do škol.
Více než 700
tun potravin darovali lidé v potravinových sbírkách a podzimní celonárodní Sbírka potravin byla rekordní.

Rekordní byla v loňském roce i poptávka po potravinách, která od měsíce záři trvale stoupá. Nárůst poptávky o 60 % je vhistorii českých potravinových bank nejvyšší. Poptávku zaznamenáváme od lidí, které současná doba připravila o příjmy a velkou část podpořených osob tvoří rodiče samoživitelé.

Potravinové banky jsou neziskové organizace a v České republice existují od roku 1992. Mezi jejich podporovatele patří nejen Ministerstvo zemědělství ČR, které v rámci svého dotačního programu podporuje provoz, ale i některé obchodní řetězce, jejichž partnerství je pro zajištění chodu potravinových bank nezbytné.

Od Ministerstva zemědělství dlouhodobě získáváme dotace na provoz. Je to náš strategický partner a tato podpora je v našem financování klíčová. Činnost bank je dlouhodobě podporována i obchodními řetězci. Jeden z nich zcela hradí nájem logistického centra, bez nějž by nebylo možné realizovat velké logistické akce, jako například příjem potravin z programu Ovoce do škol. Další z partnerů nám daroval auta do regionů pro efektivnější svozy a rozvozy potravin. Tato pomoc je nepostradatelná a podporuje logistiku od producenta až ke konečnému odběrateli. Pevně věřím, že pro naši společensky prospěšnou práci najdeme cestu k dalšímu rozvoji a podporu u dalších ministerstev,“ vysvětluje Aleš Slavíček, předseda federace.

Kontakt:
Láchová Veronika
lachova@potravinovabanka.cz


ČESKÁ FEDERACE POTRAVINOVÝCH BANK (ČFPB)
Již přes 25 let naplňuje jednoduché poslání, a to distribuovat potravinové přebytky a dary lidem v České republice, kteří trpí hladem nebo podvýživou. Zastupuje všech 15 fungujících potravinových bank a snaží se hájit jejich zájmy na nadnárodní i národní úrovni.

 

 

Zdroj: potravinovebanky.cz