Bezpečnost potravin

Potravinářská inspekce zjistila dvě šarže oplatků nebezpečných pro alergiky

Vydáno: 1. 3. 2019
Autor: SZPI

Tisková zpráva SZPI ze dne 1. 3. 2019

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila dvěma maloobchodním provozovatelům, aby neprodlené stáhli z prodeje dvě šarže cukrovinek polské výroby, u kterých zjistila značné překročení obsahu alergenní složky oproti deklaraci na obalu.

Jednalo se o potravinu Wafelki jogurtowe o smaku truskawkowym, hmotnost 180 g, minimální trvanlivost do 23. 11. 2019, výrobce: Zakłady Przemysłu cukierniczego „SKAWA“ S.A., ul. Dr. Putka 1, 34-100 Wadowice. Výrobce na obalu uvedl, že potravina „Může obsahovat arašídy a ořechy“, ovšem laboratorní analýza prokázala přítomnost arašídů v množství 754 mg/kg. Naměřené množství alergenu je tak třicetinásobně vyšší, než stopové a spotřebiteli tím byla poskytnuta zavádějící informace o složení potraviny.

Inspektoři potravinu odebrali na provozovně Můj obchod s.r.o., Smetanova 21, Hrochův Týnec.

Ve druhém případě šlo o potravinu Černobíla mléčno-kakaová pochoutka, hmotnost 80 g, datum minimální trvanlivosti do 19. 10. 2019, výrobce: Chocomoco Kinga Rzepecka, Rynek Zygmunta Starego 21, 05-480 Karczew, Polsko. Etiketa spotřebitele informovala, že potravina „Může obsahovat stopy arašídů, jiných ořechů a gluténu“, ale laboratorní výsledky prokázaly obsah arašídů v množství 386 mg/kg. Naměřené množství alergenu je tak patnáctinásobně vyšší, než stopové a spotřebiteli tím byla poskytnuta zavádějící informace o složení potraviny.

Vzorek inspekce odebrala v provozovně VERNER  POTRAVINY s.r.o., Husovo náměstí 36, 552 03 Česká Skalice.

Uvedené potraviny mohou představovat významné zdravotní riziko pro osoby s alergií nebo intolerancí na arašídy a inspekce proto kontrolovaným osobám nařídila neprodleně stáhnout předmětné šarže z trhu.

S kontrolovanými osobami inspekce zahájí správní řízení o uložení pokuty.

Zpracoval: Mgr. Pavel Kopřiva –  tiskový mluvčí, tel.: +420 542 426 633         
 
Zdroj: SZPI