Bezpečnost potravin

Potravinářská inspekce zjistila dalších 9 případů zneužívání virové epidemie při prodeji doplňků stravy na internetu

Vydáno: 26. 5. 2020
Autor: SZPI

Tisková zpráva SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zveřejnila od počátku nouzového stavu 39 případů zneužívání obav veřejnosti z šíření onemocnění COVID-19 některými prodejci doplňků stravy na internetu. Tito prodejci nabízeli produkty prostřednictvím zakázaných léčebných tvrzení, a to uváděním údajných účinků proti koronaviru. Doplňky stravy jsou z hlediska právních předpisů potraviny, a proto jim nelze žádným způsobem připisovat léčebné nebo preventivní účinky, ty jsou vyhrazeny pouze léčivům.

Přehled aktuálních zjištění:

  1. Reklama na doplňky stravy na stránce http://www.super.cz/, které bylo možné zakoupit přes zde uvedený link na e-shop http://www.obezin.cz/. V reklamním článku kontrolovaná osoba uváděla mj. tato nepovolená léčebná tvrzení: „Aktuálně z Číny-s českým ovocem proti koronaviru“, „ochrání před nákazou“, „pro ochranu před viry klíčový“. Kontrolovanou osobou je společnost KR REAL s.r.o.

  2. Reklama na doplňky stravy na stránce http://www.fitness007.cz/, kontrolovaná osoba zde v reklamním článku na doplňky stravy uváděla nepovolená léčebná tvrzení: „Období chřipek a nachlazení většinou začne na podzim a táhne se až do jara. Aby toho ale letos nebylo málo, přidal se ke klasickým nemocem ještě koronavirus, který jistě není třeba dlouze představovat, protože jsou ho plná média. Otázka, jak posílit svůj imunitní systém teď vyvstává ještě více než kdykoliv před tím.“. Kontrolovanou osobou je společnost Sport Fitness Product s.r.o.

  3. Nabídka doplňků stravy na stránce http://www.pilulka.cz/, kontrolovaná osoba zde při nabídce doplňků stravy zřídila v e-shopu prodejní podkategorii s názvem „Koronavirus“. Samotný název prodejní záložky je považován za zakázané léčebné tvrzení. Kontrolovanou osobou je společnost Pilulka Distribuce s.r.o.

  4. Nabídka doplňků stravy na stránce http://www.lekarnasokolska.cz/, kontrolovaná osoba zde při nabídce doplňků stravy zřídila záložku s názvem „Anti-COVID“. Samotný název prodejní záložky je považován za zakázané léčebné tvrzení. Kontrolovanou osobou je společnost OTHER CORP s.r.o.

  5. Nabídka doplňků stravy na stránce http://www.avita.top/, kontrolovaná osoba zde při nabídce doplňků stravy uváděla nepovolená léčebná tvrzení: „Balík antivirus, 100% prevence nemocí, protirakovinné, protizánětlivé a antibakteriální účinky, při vnitřních zánětlivých onemocněních orgánů, zánětech a bolesti pohybového ústrojí, kardiovaskulárních onemocněních, diabetu, zánětech močových cest, respiračních onemocněních a astmatu, terapeutické účinky při cukrovce, Protizánětlivé a protirakovinné účinky, zlepšují odolnost vůči virům a infekcím.“ Kontrolovanou osobou je společnost AVITA BOHEMIA, s.r.o.

  6. Reklama na doplňky stravy na stránce http://www.akcezivot.cz/, kontrolovaná osoba zde uvedla článek nadepsaný „koronavirus SARS-CoV-2“ a následovala doporučení včetně reklamy na konkrétní doplňky stravy a nepovolená léčebná tvrzení: „by pokryly svým účinkem prakticky každý zdravotní problém v organismu člověka, při řešení zdravotních problémů počínaje nastupujícím chřipkovým onemocněním až po selhávání jater, ledvin, srdečního svalu či nervových poruch jako jsou epilepsie či obrny.“ Kontrolovanou osobou je MVDr. Lubomír Chmelař, Brno.

  7. Na webu http://www.eshop.alfafit.cz/ byl uveřejněn reklamní článek obsahující nepovolená léčebná tvrzení k potravinám Colostrum, grepofit drops a VITAMIN C mix, jako: „koronavirus označovaný jako SARS-CoV-2, dříve nový koronavirus neboli nCov, případně také jako wuchanský koronavirus“, „Příznaky onemocnění lze snadno zaměnit za běžnou chřipku“, „prevenci a kontrolu nemoci“. Kontrolovanou osobou je společnost AlfaFIT s.r.o.

  8. Na internetových stránkách http://www.bodywraps.cz/ kontrolovaná osoba uváděla nepovolená léčebná tvrzení v rámci reklamy na potraviny BW Pills Multi&Immunity a čaj BW TEA ENERGY, jako byla například: „zvýšena teplota“, „suchý kašel a dušnost“, „corona virus postihuje osoby se sníženou imunitou“, „rakovinou a oslabenou imunitou“, „prevence před nakažením“, „respiračních onemocnění“, „dýchací potíže“, „koronavirus“. Kontrolovanou osobou je společnost Body Wraps s.r.o.

  9. Nabídka doplňků stravy na stránce http://www.fajnbyliny.cz/, kontrolovaná osoba zde mj. uváděla nepovolená tvrzení, jako: „Léčivé houby“, „Léčivé plody, ovoce, ořechy a semena“, „Aktuální-Doba virová“, „Astma a bronchitida“, „Bolesti hlavy, migréna“, „Bolesti zad, svalů a kloubů“, „Rýma, kašel, nachlazení“ a další. Kontrolovanou osobou je Jaroslava Koudelová, Horní Bříza.

Použitím zakázaných léčebných tvrzení provozovatelé porušili požadavky nařízení 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům, respektive zákon o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb.

S kontrolovanými osobami SZPI zahájí správní řízení o uložení pokuty.

Inspektoři SZPI aktuálně šetří další případy podezření na použití nepovolených léčebných tvrzení u doplňků stravy právě v návaznosti na virovou epidemii. Inspekce se bude kontrole používání nepovolených léčebných tvrzení tohoto typu u doplňků stravy věnovat i dále.

O obdobných zjištěních SZPI informovala již v TZ ze dne 27. 3. 2020, 19. 3. 2020, 8. 4. 2020, 17. 4. 2020 a 11. 5. 2020.

Zpracoval: Mgr. Pavel Kopřiva 
tiskový mluvčí, tel.: +420 542 426 633    

Zdroj: SZPI
 
 
Více fotografií naleznete na webových stránkách SZPI: szpi.gov.cz