Bezpečnost potravin

Potravinářská inspekce zakázala cukrovinky nebezpečné pro alergiky

Vydáno: 13. 7. 2018
Autor: SZPI

Tisková zpráva SZPI ze dne 13. 7. 2018.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila společnosti Kaufland Česká republika v.o.s., aby neprodleně stáhla ze své tržní sítě nevyhovující potravinu Madison – Sušenky s kousky tmavé a mléčné čokolády a rozinkami v balení 150 g, datum minimální trvanlivosti do 12. 3. 2019, číslo šarže: L3181111, výrobce neuveden, země původu: Polsko.

Analýza SZPI u odebraného vzorku prokázala přítomnost alergenu arašídy v koncentraci 2670 miligramů na kilogram (mg/kg). Výrobce na obal uvedl: „může obsahovat stopy arašídů“. Vzhledem k tomu, že naměřená koncentrace arašídů více než 100x překračuje množství uznatelné jako „stopy“, jedná se o potravinu, která představuje významné zdravotní riziko pro osoby s alergií nebo intolerancí na arašídy. Inspektoři SZPI proto nařídili stažení nevyhovující šarže ze všech poboček prodejce.

Potravinářská inspekce dále nařídila společnosti VIOLET KANGAROO s.r.o., aby neprodleně stáhla z trhu a informovala všechny své odběratele o nevyhovující potravině ROSHEN, bublinková hořká čokoláda v balení 85 g, s datem minimální trvanlivosti do 30. 9. 2019, číslo šarže: 31.03.18 1, výrobce neuveden, země původu: Ukrajina.

Analýza SZPI u odebraného vzorku prokázala přítomnost alergenu mléčná bílkovina v koncentraci 2970 mg/kg. Výrobce na obal neuvedl jakoukoli informaci o přítomnosti předmětného alergenu a jedná se proto o potravinu, která představuje významné zdravotní riziko pro osoby s alergií nebo intolerancí na mléčnou bílkovinu a inspektoři SZPI nařídili stažení nevyhovující šarže ze všech poboček prodejce a od jeho odběratelů.

SZPI zahájí s kontrolovanými osobami správní řízení o uložení pokuty a v kontrolách segmentu bude pokračovat.

Zpracoval: Mgr. Pavel Kopřiva – tiskový mluvčí, tel.: +420 542 426 633  

Zdroj: SZPI


Více fotografií – viz SZPI