Bezpečnost potravin

Potravinářská inspekce informuje o nezákonném prodeji nekolkovaných lihovin v souvislosti s kontrolou v provozovně v Brně

Vydáno: 16. 8. 2023
Autor: SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v rámci průběžných intenzivních kontrol kvality a bezpečnosti provádí kontrolní vstupy i do provozoven společného stravování, v nichž mj. zjišťuje, zda nedochází k prodeji lihovin bez kontrolní pásky – tzv. kolku. S touto nepovolenou praxí se inspektoři setkali v provozovně společnosti NakupRum s.r.o., Koliště 1907/3, 602 00, Brno – Černá Pole.

Inspektoři SZPI v rámci úřední kontroly zjistili 76 lahví o celkovém objemu cca 70 litrů, které nebyly opatřeny kontrolní páskou – ta slouží k autentifikaci a sledovatelnosti zboží. Lihoviny se nacházely v lahvích původního alkoholu, případně v nových skleněných lahvích opatřených etiketou např. „Zázvorka klasik vodková“ či „Zázvorka premium bílý rum“.

Celkem se jednalo o 5 druhů lihovin, které byly namíchány a naplněny do lahví o různých objemech přímo v provozovně. Podle zákona o povinném značení lihu musí být všechny lihoviny ve spotřebitelském balení větším než 0,06 litru a s objemem alkoholu převyšujícím 15 % označeny kontrolní páskou.

SZPI o zjištění neprodleně informovala pracovníky Celní správy ČR – Celního úřadu pro Jihomoravský kraj, kteří předmětné lihoviny zajistili.

SZPI s kontrolovanou osobou zahájí správní řízení o uložení pokuty.

Potravinářská inspekce upozorňuje provozovatele potravinářských podniků, že tato praxe je nelegální a zákon č. 307/2013 Sb., o povinném značení lihu jim zakazuje nakládat s neznačeným lihem, a to pod sankcí až 5 milionů korun.

Zpracoval: Bc. Marek Bartík, referent mediální komunikace

Zdroj: SZPI

Ilustrační foto: Shutterstock