Bezpečnost potravin

Postup pro omezení vzniku akrylamidu

Vydáno: 21. 5. 2004
Autor:

Rýsuje se možnost omezení vzniku akrylamidu v pečivu a výrobcích z brambor tím, že se před pečením provede enzymová přeměna L-asparaginu, z něhož akrylamid vzniká.

Podle vyjádření DSM Baking Enzymes (součást nizozemské chemické firmy DSM) bude možno eliminovat akrylamid z chleba a pečiva, příp. i dalších potravin, v nichž se vyskytuje ve velkém množství (bramborové křupky a možná i čipsy). Vzhledem k tomu, že akrylamid vzniká z aminokyseliny L-asparaginu při vysokých teplotách, je třeba tento L-asparagin v těstě před pečením přeměnit.
Vědci DSM zkoumali geny genomu plísně Aspergillus niger, která se v potravinářství obvykle používá. Gen, kterým je zakódována L-asparagináza byl klonován z  Aspergillus niger potravinářské kvality a vnesen do živné půdy, kde došlo k fermentaci. Poté byla asparagináza purifikována a přidána do těsta.
Většina dosavadních zkoušených postupů ke snížení množství vznikajícího akrylamidu se zaměřovala pouze na snižování teploty při zpracování, i za cenu, že např. hranolky by byly servírovány spíše žluté než hnědé.
EU Food Law, 2004 č. 165, s. 1