Bezpečnost potravin

Polybind: výzkumný projekt EU zaměřený na zdravotní účinky polyfenolů

Vydáno: 19. 5. 2003
Autor:

V rámci projektu Polybind se sleduje vliv polyfenolů na snížení výskytu rakoviny tlustého střeva. Preventivní účinek polyfenolů by se mohl využít při vývoji potravin nového typu.

Na rakovinu tlustého střeva umírá ročně asi 75 000 Evropanů. Snížení jejího výskytu by proto bylo značným sociálním i finančním přínosem.
Řada studií ukazuje, že přirozeně se vyskytující rostlinné polyfenoly obsažené v jedlých rostlinných zdrojích mají preventivní účinky – chrání před nežádoucími reakcemi v humánních buňkách. Pokud jde o příjem polyfenolů, existuje značný rozdíl mezi severní a jižní Evropou, přičemž nejnižší riziko onemocnění se dává do souvislosti se středomořskou stravou bohatou na zeleninu. Dobrými zdroji polyfenolů jsou zvláště: cibule, ovoce a zelený čaj.
V roce 2000 byl zahájen tříletý výzkumný projekt financovaný z prostředků Evropské komise, a to pod názvem “Zdravotní důsledky přírodních nenutričních antioxidantů (polyfenolů): biologická využitelnost a vývoj rakoviny tlustého střeva”. Na projektu spolupracuje 13 institucí ze 6 států EU. Při sestavování projektu autoři čerpali z doporučení, která poskytly dříve řešené projekty:
– FAIR CT96-1178: biomarkery byly stanoveny jako důležité prvky pro sledování vlivu stravy na zdraví;
– FAIR CT97-3052 (NEODIET): polyfenoly byly identifikovány jako esenciální složky stravy;
– FUFOSE: projekt se zaměřoval na stanovení významu střevní mikroflóry.
Projekt Polybind se zabývá studiem trávení polyfenolů ve střevech člověka a jejich vlivem na mikroflóru střev. V rámci projektu by měly být zjištěny dávky polyfenolů, které budou optimálně chránit před rakovinou tlustého střeva. Zjištěné informace by se měly následně využít při vývoji potravin nového typu, které budou mít změněný obsah polyfenolů.

Polybind