Bezpečnost potravin

Polská zmrzlina nebezpečná alergikům

Vydáno: 16. 5. 2012
Autor: SZPI

Tisková zpráva SZPI ze dne 15. 5. 2012.

Inspekce nařídila společnosti Tesco Stores ČR a.s. stáhnout z oběhu potravinu TESCO Almond mražený krém s rostlinným tukem, vanilkový s mléčnou čokoládou a mandlemi, 120 ml, doba minimální trvanlivosti: 28.06.13. Dodavatel: KILARGO SP. Z O.O., CHECH ȽO PIERWSZE, UL. TOROWA 13, 95-082 DOBROŇ, POLSKO, Vyrobeno pro TESCO/POLSKA/ Sp. z o.o., ul. Kapelanka 56, 30-347 Kraków, Polsko.

Mražený krém má na obalu uvedeno „může obsahovat stopové množství jiných suchých skořápkových plodů a arašídů“. Laboratorní analýza prokázala přítomnost arašídů v množství 252 mg/kg, což cca desetinásobně překračuje akceptovatelnou míru pro stopový výskyt. Arašídy jsou významný alergen a nevědomé požití alergikem může způsobit závažné zdravotní komplikace. V souladu s nařízením ES 178/2002 proto potravina není považována za bezpečnou. V současnosti je výrobek stahován z obchodů a prodejce informuje spotřebitele na svém webovém portálu. Do České republiky bylo dodáno 18 240 kusů.

Stejný výrobek značky Tesco nevyhověl ve shodném parametru už v minulém roce. Analýza tehdy prokázala množství arašídů ještě pětkrát vyšší, 1251mg/kg a inspekce nařídila jeho stažení z obchodní sítě.

Zpracoval: Pavel Kopřiva, tiskový mluvčí
Zdroj:  SZPI

Další informace:
A-Z slovník pro spotřebitele:  „Alergie na podzemnici“ (= Alergie na arašídy)
                                              „Alergie na ořechy
                                              „Alergie