Bezpečnost potravin

Poctiví vinaři se novely zákona o vinohradnictví a vinařství nemusí obávat

Vydáno: 19. 2. 2015
Autor: MZe

Tisková zpráva Ministerstva zemědělství ze dne 19. 2. 2015.

Ministerstvo zemědělství připravuje novelu zákona o vinohradnictví a vinařství. V současné době probíhá diskuze o jednotlivých variantách, jak zabránit černému trhu se sudovým vínem. Novela je teprve před vnitřním připomínkovým řízením MZe. Jaká verze bude zvolena, není zatím zřejmé. Proto je předčasné spekulovat, zda dojde k zákazu prodeje vína ze sudů.

Skutečností je, že se sudová vína v posledních letech stala jedním z nejvíce falšovaných zemědělských produktů, což dokazují data Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Jen v roce 2014 zkontrolovala SZPI 471 vzorků sudového vína, z čehož 151 vzorků nevyhovovalo, tzn. každé třetí víno neprošlo kontrolou.

Poctiví vinaři, jež svá vína nepančují, se nemají čeho obávat. Novela bude mířit na ty, kteří šidí spotřebitele, a buď vína ředí, nebo vydávají levná cizí vína za moravská. 

Tabulka: Počet kontrol sudového čepovaného vína SZPI*

  2014 2013
Celkem vzorků: sudové čepované víno 471 514
… z toho nevyhovující počet vzorků 151 (32 %) 165 (32 %)

* Vzorky, které byly odeslány do laboratoře (chemická kontrola).

Ministr zemědělství Marian Jurečka svolá v březnu kulatý stůl za účasti všech relevantních nevládních organizací a vinařských odborníků a bude chtít slyšet jejich názory na připravovanou novelu a jejich návrhy, jak situaci s pančovaným vínem řešit. Teprve poté, až bude dosaženo základní shody, představí Ministerstvo zemědělství finální verzi novely zákona o vinohradnictví a vinařství.

Hynek Jordán
ředitel Odboru komunikace MZe

Zdroj:  Ministerstvo zemědělství

 

(foto: zdroj SZPI)