Bezpečnost potravin

Plovoucí mořské farmy by mohly zajistit potraviny a jídlo pro planetu

Vydáno: 19. 9. 2023
Autor: Gate2Biotech

Foto: Shutterstock

Sluneční záře i moře představují volně dostupné a hojné zdroje. Využívá je i unikátní projekt vertikálních mořských farem, které plují na oceánu, probíhá na nich zemědělská produkce a dokáží získávat odsolenou vodu.

Odborníci University of South Australia navrhli soběstačný sluncem poháněný systém, který zahrnuje odpařování mořské vody a její recyklaci a využití jako sladké vody. Na takové farmě mohou vznikat zemědělské produkty, aniž by do toho zasahovali lidé.

Plovoucí mořské farmy by mohly pomoci s nedostatkem vody a potravin, který by v nadcházejících desetiletích mohl ještě zesílit. Světová populace by měla ještě nějaký čas růst.

Haolan Xu a Gary Owens z výzkumného institutu zmíněné univerzity Future Industries Institute vyvinuli koncept vertikální plovoucí mořské farmy, kterou tvoří dvě komory. Svrchní je podobná skleníku, zatímco ta spodní pracuje s vodou. Podle Owense se tento koncept podobá velkému samozavlažovacímu truhlíku, jaký znají zahrádkáři.

V tomto případě ale vodu pro farmu zajišťuje soustava solárních vypařovačů. Nasávají mořskou vodu a díky odpařování z ní oddělují soli. Sluneční záření tímto způsobem vyrábí sladkou vodu, která se na farmě používá na zalévání plodin v horní komoře.

Tvůrci mořské farmy uspořádali test, v němž s využitím tohoto systému vypěstovali tři běžné zemědělské plodiny – brokolicisalát a čínské zelí (pak čoj). Rostliny vyrostly na mořské hladině, aniž by byla nutná lidská intervence.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.

Více informací naleznete zde: https://phys.org/news/2023-09-sea-farms-solution-world-freshwater.html

Zdroj: Gate2Biotech