Bezpečnost potravin

Plesnivé ovoce v prodejně Penny Market – aktualizovaná TZ

Vydáno: 24. 4. 2012
Autor: SZPI

Tisková zpráva SZPI ze dne 23. 4. 2012.

Překvapivé množství nedostatků v úseku ovoce a zeleniny zjistili inspektoři při kontrole prodejny Penny Market s.r.o. na ulici Čechova v Benešově. Celkem 95 balení ovocných plodů a zeleniny původem ze Španělska, Belgie, Maroka a České republiky nevyhovělo minimálním požadavkům na jakost z důvodu výskytu plísně a hniloby.

Například přes dvě třetiny balení mrkve byly viditelně nahnilé a měly být dávno odstraněny z prodejního regálu. Podobně na tom byla balení citronu Paternita, kde bez stopy plísně inspektoři našli jen polovinu vystaveného zboží, 22 ze 44 balení. V případě mandarinek Klementinka byly viditelně plesnivé dokonce tři čtvrtiny balení, celkem 18 z 28 balení na pultu. Přes dvacet procent zboží v sekci čerstvého ovoce a zeleniny bylo inspektory označeno jako nevhodné k lidské spotřebě a byl vystaven zákaz uvádění do oběhu. Zjištění v tomto rozsahu považuje SZPI za mimořádné.

Kontrola odhalila i nedodržování hygienických požadavků, na podlaze se v úseku pekařských výrobků nacházelo několik kusů prošlého a zplesnivělého pečiva. Nedostatky byly odstraněny na místě personálem prodejny.

S kontrolovanou osobou bude zahájeno správní řízení o uložení pokuty.

Zpracoval: Pavel Kopřiva, tiskový mluvčí
Zdroj:  SZPI