Bezpečnost potravin

Pití slazených nápojů

Vydáno: 8. 4. 2009
Autor: berankova1

Pití slazených nápojů má mnohem větší dopad na přibývání na tělesné váze, než si většina konzumentů  myslí.

Obezita a nadváha jsou v dnešní době závažným zdravotním problémem. Mnoho lidí s tímto problémem zkouší různé diety, založené především na snížení množství přijímaného jídla. Jenže omezovat stravu nestačí. Vědci zjistili, že mnohem důležitější pro úspěch při hubnutí je úprava příjmu tekutin.
Ve slazených nápojích totiž lidé do sebe nalijí tisíce kalorií, aniž by tento fakt vůbec tušili. Nová experimentální studie dokázala, že účinnější pro hubnutí je omezení energetického příjmu z nápojů než omezování kilojoulů z jídla. Podle expertů z John Hopkins Bloomberg University je  důležitější změnit typ konzumovaných nápojů než skladbu tuhé stravy.
Během šestiměsíčního pokusu zhubly všechny pokusné osoby, které omezily příjem kalorií jak v tuhé potravě, tak v pití. Výraznější úbytek na váze ale souvisel právě s omezením příjmu kalorií prostřednictvím tekutin. "Nejdůležitější je omezení příjmu slazených tekutin," zdůraznil profesor Benjamin Caballero.
Nejrychleji v pokusu hubla skupina osob, která vyměnila slazené ovocné nápoje za čistou vodu a zcela vyřadila také slazení čaje a kávy.
(Článek iDNES „Pití ovlivňuje hubnutí více než jídlo“)
Další informace o tom, co máme pít, vhodné a nevhodné nápoje.

Zdroj: iDNES