Bezpečnost potravin

Pečivo se musí balit kvůli bioterorismu

Vydáno: 10. 10. 2002
Autor:

vyhláška omezující prodej nebalených potravin, důvodová zpráva k vyhlášce

Několik týdnů trvající debata o vyhlášce, která od srpna omezuje prodej nebalených potravin získává nový rozměr. Úředníci z ministerstva zdravotnictví byli při práci na vyhlášce vedeni obavou z bioterorismu, což vyplývá z textu důvodové zprávy k vyhlášce.
Hlavním důvodem byla ochrana potravin s ohledem na riziko bioterorismu. Na jiném místě se pak zase hovoří o tom, že se otázka balení pečiva stala „středem zájmu v souvislosti s riziky teroristických úroků“.
Ministerstvo zdravotnictví doprovodilo vyhlášku při jejím projednávání právě zmíněnou oficiální důvodovou zprávou a představitelé resortu tak při obhajování vyhlášky veřejnosti i obchodníkům neříkali zcela pravdu.
Kontroverzní vyhláška, která například zakazuje prodej nebaleného půleného chleba, zdobeného a jemného pečiva, koblih a suchých plodů, se stala terčem kritiky opozičních politiků, pekařů i obchodníků. Podle prodejců zvyšuje ceny a snižuje úroveň služeb. Obchodníci kritizují i to, že neměli čas se na ni připravit a vymohli si alespoň jednání o tříměsíčním odkladu její platnosti.
www.financninoviny.cz