Bezpečnost potravin

Palmový olej značky Praise kontaminován barvivem Sudan IV

Vydáno: 19. 8. 2004
Autor:

U řady ve Velké Británii prodávaných olejů obchodní značky Praise byla zjištěna kontaminace zakázaným barvivem Sudan IV, které je považována za genotoxický karcinogen.

Britské úřady zjistily, že řada prodávaných olejů obchodní značky Praise je kontaminována zakázaným barvivem Sudan IV. Jedná se o následující druhy oleje
Praise Brand Palm All – Regular Palm Oil
Praise Brand Palm All – Pure Palm Oil (NGOPA)
Praise Brand Zomi – Spiced Palm Oil
Praise Brand Zomi – Palm Oil
Sudan IV je podle potravinového zákona z roku 1995 nepovolené barvivo, které je považováno za genotoxický karcinoegen a jeho přítomnost v jakémkoliv množství a k jakýmkoliv účelům v potravinách je zakázána. Inkriminované výrobky byly vyrobeny v Ghaně firmou Praise Products (jinak také Praise Export Services Limited), PO Box GPO 1947, Accra, Ghana a importována společností Praise Foods Ltd., 360 Lea Bridge Road, Leyton, E10 7LD. Většina výrobků byla spotřebitelům prodána prostřednictvím prodejen společností Aduudi Enterprises Ltd., Jumbo UK Ltd. a Wanis Ltd., rovněž ale byly distribuovány do nejrůznějších potravinářských obchodů především v Londýně, ale i na jiných místech Anglie. Výrobek nebyl distribuován do Skotska. Všechny zmiňované výrobky se prodávají v plastových láhvích o obsahu 0,5, 0,9, 2,0 a 4,5 litrů. Lahve jsou uzavřeny plastovými víčky modré, červené, žluté nebo bílé barvy. Každá láhev má papírovou vinětu s označením „Praise“ nebo „Praise Brand“ a obrázkem modrého jelena uvnitř modrého oválu. Viněty jsou převážně žluté nebo červené s vyobrazením dvou kusů palmového ovoce a názvem výrobku. Rovněž obsahují údaje o objemu, obsahu ingrediencí a speciálním určení. Při konzumaci ve větším množství představují výrobky zdravotní riziko pro spotřebitele a nadto neodpovídají požadavkům zákona o bezpečnosti potravin z roku 1990. Výrobky jsou stahovány z prodeje a v obchodech jsou zákazníci informováni o možných negativních účincích zakoupeného a doma skladovaného inkriminovaného oleje. V příloze je vyobrazení inkriminovaného oleje.

http://www.food.gov.uk/enforcement 

Příloha : Olej_I.jpg