Bezpečnost potravin

Operační skupina EFSA pro zkoumání E. coli

Vydáno: 28. 6. 2011
Autor:

EFSA zřizuje operační skupinu na pomoc při vyšetřování výskytu E. coli ve Francii.

Vědci z Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) zřizují operační skupinu, která bude koordinovat práce související s vysledováním zdroje kontaminace naklíčených semen. Jde o reakci na výskyt E. coli u naklíčených semen v oblasti Bordeaux (Francii), kterému předcházel podobný nález v Německu.

Evropská komise se obrátila na EFSA s žádostí o poskytnutí bezprostřední vědecké pomoci. Vědci EFSA jsou ve spojení s vědci z Evropské komise, členských států EU, zejména z Francie, Německa, Itálie a Velké Británie, s vědci z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) a Světové zdravotnické organizace (WHO). Operační skupina se bude snažit objasnit, jak je v EU organizován výrobní a distribuční řetězec semen, fazolových výhonků a jiných naklíčených semen.

Vědci EFSA budou analyzovat informace, které jsou hlášeny prostřednictvím systému RASFF. Vyšetřování výskytu nákaz ve Francii se stále zkoumá a hledá se souvislost s případy nákaz v Německu souvisejících s fazolovými výhonky.

Více informací je na stránkách EFSA.

Zdroj: EFSA

EFSA vydal vědeckou zprávu Naléhavé poučení o zdravotním riziku z E.coli produkujícího shiga-toxin v čerstvé zelenině