Bezpečnost potravin

Okřehek je skvělé jídlo pro astronauty a funguje proti ozáření

Vydáno: 24. 7. 2020
Autor: Gate2Biotech

Informace portálu Gate2Biotech

Okřehek je velmi malá plovoucí rostlina, kterou velmi dobře známe z našich rybníků a tůní. Na řadě míst světa je považována spíše za plevel, který zarůstá vodní plochy a dělá tam řadu problémů. Navzdory tomu a navzdory své velikosti je ale okřehek často využíván k jídlu, především v Asii.

Kredit: Jared J. Stewart.Jde o pozoruhodnou rostlinu. Je to vlastně jedna z nejrychleji rostoucích rostlin na Zemi. Zároveň je to také rostlina s nejvyšším obsahem proteinů. Příjemným bonusem je i to, že okřehek produkuje množství důležitých mikronutrientů.

Dvěma z těchto mikronutrientů jsou protizánětlivé antioxidanty zeaxantin a lutein. Zeaxantin je z této dvojice účinnější, zároveň je ale obtížnější ho z rostlin získat, protože rychle rostoucí rostliny hromadí zeaxantin jedině za extrémně jasného osvětlení.

Astronauté jsou ve vesmíru vystaveni ionizujícímu záření. Kvůli tomu jsou náchylnější vůči chronickým zánětům a onemocněním, které mají na svědomí kyslíkové radikály. Výzkum již dříve ukázal, že zeaxantin a lutein úspěšně bojují proti poškození organismu ionizujícím zářením, stejně jako proti onemocnění očí, což je další z běžných zdravotních problémů astronautů.

Zároveň víme, že celá řada nezbytných mikronutrientů má jen omezenou životnost. Často jde o pár měsíců. To znamená, že si je astronauté nemohou jen tak vzít s sebou do zásoby na delší kosmické lety. To je příležitost pro okřehek a podobné plodiny, které by mohly být jedinou možností, jak by se astronauté mohli k některým mikronutrientům během své mise dostat.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.

Zdroj: Gate2Biotech