Bezpečnost potravin

Oficiální stanovisko Evropské unie ve věci pomoci zvířatům na Ukrajině

Vydáno: 27. 4. 2022
Autor: SVS

Tisková zpráva SVS

Státní veterinární správa (SVS) obdržela v pátek 22. dubna 2022 oficiální stanovisko Evropské unie ve věci způsobu pomoci zvířatům na Ukrajině.

Předsedkyně Evropské komise, Ursula von der Leyenová, odpovídá v dopise několika poslancům Evropského parlamentu, kteří jsou v kontaktu s nevládními organizacemi zabývajícími se dobrými životními podmínkami (welfare) zvířat, na jejich dopis k problematice přesunů zvířat v zájmového chovu z Ukrajiny.

Předsedkyně EK velmi oceňuje ochotu nevládních organizací pomáhat zvířatům. Zároveň vyjadřuje stanovisko, na němž se v této věci shodly členské státy Evropské unie. Nevládní organizace zabývající se welfare zvířat by podle ní měly upřednostnit přímou pomoc zvířatům na místě a nikoliv snahu o záchranu zvířat prostřednictvím jejich dovozu na území Evropské unie. Hlavním argumentem je ochrana zdraví zvířat i lidí před vzteklinou, která se na Ukrajině vyskytuje.

Mimořádná veterinární opatření (zveřejněná 17. března 2022) i opakovaná předchozí vyjádření Státní veterinární správy (SVS) v této věci jsou plně v souladu s přístupem ostatních členských států i Evropské unie jako celku. Jejich smyslem je ochrana území České republiky a ochrana zdraví zvířat i občanů ČR. Zároveň poskytují podporu lidem prchajícím před válkou, a to úlevou od standardních dovozních požadavků pro psy, kočky, fretky a další zvířata v zájmovém chovu, která je na cestě doprovází.

Přiložený dopis EK byl zaslán také hlavním evropským nevládním organizacím, které se zabývají welfare zvířat.

 

Přílohy:

 

Zdroj: SVS