Bezpečnost potravin

Nutričně nevhodná dětská výživa

Vydáno: 28. 5. 2009
Autor:

Některé potraviny pro děti jsou podle průzkumu CFC ve Velké Británii z hlediska nutričního složení horší než burgery a čokoládové sušenky.

Po průzkumu provedeném v rámci „Children ´s Food Campaign(CFC, kampaň vedená irskou nadací National Hearth Alliance) na jaře 2009, který zahrnoval 100 výrobků pro kojence a malé děti, následuje veřejné obvinění. Pouze polovina z analyzovaných výrobků odebraných z hlavních britských supermarketů měla nízký obsah nasycených tuků, soli a cukru. V případě výrobků firmy Heinz to byl jen jeden ze čtyř. V případě Danone (Cow and Gate) byl nízký obsah cukru jen v jednom z devíti výrobků.
Dětské piškoty  „Farley´s Original Rusksobsahují více cukru než polomáčené sušenky „Dark Chocolate Digestives" od Mc Vities.
Sýrové minisušenky „Toddler´s Own Mini Cheese Bisquits“ od Heinz obsahují ve 100 g více nasycených tuků (7,3 g) než burger se sýrem (čtvrt libry = 112 g) od McDonald´s (6,3 g) a Cow and Gate „Baby Balance Bear Biscuits“ obsahují nedeklarované trans-tuky.
Rodiče přitom považují výrobky určené malým dětem za zdravé, nebo tyto výrobky jsou jako zdravé propagovány. Skutečností je, že jsou někdy horší než výrobky, které jsou z hlediska složení všeobecně odsuzované. CFC vyzývá vládu k přijetí opatření na ochranu dětí. Především by měly být z  potravin pro děti odstraněny trans-tuky, sníženy nasycené tuky, sůl a cukr. Vedle toho by mělo být zavedeno označování, které by rodiče řádně informovalo o složení výrobků.

EU Food Law, 2009, č. 390, s. 24-25
Times on Line: Cow&Gate and Farley’s Rusks attacked for fat, sugar and salt content