Bezpečnost potravin

Nový projekt „FIT KONTO“

Vydáno: 10. 4. 2014
Autor: ICBP

Nový projekt "FIT KONTO" je zaměřený na zdravý životní styl školních dětí.

Nový projekt zaměřený na zdravý životní styl školních dětí „FIT KONTO“ provozuje Laktea, o.p.s., realizátor programů Ovoce do škol a Školní mléko v rámci ČR.

Projekt FIT KONTO motivuje děti k pravidelnému pohybu, slouží jako inspirace pro přípravu jednoduchých zdravých jídel a sleduje vývoj jejich váhy a výšky v čase. K dispozici ke stažení je také tabulka MOJE JÍDLO pro vyhodnocení stávajícího způsobu stravování – co a kolik toho mám jíst.
V sekci Kde se rodí jídlo? jsou zvány děti, rodiče i školy k návštěvám a exkurzím výrobců potravin. 

Děti provází na FIT KONTU animovaná figurka e-trenéra, který dohlíží nad vedením tréninkového deníku. Každý den jim připravuje malé sportovní úkoly – FIT TIPy, které jsou předvedeny ve video formátu pod vedením fyzioterapeutky.  Za všechny aktivity přiděluje body = kontíky.

Aby děti sport a cvičení bavilo ještě více, probíhají na FIT KONTU pravidelně soutěže o atraktivní ceny – tablety, kola, hračky, pomůcky na cvičení a dárky do školy.

Webové stránky projektu FIT KONTO:  www.fitkonto.cz

Více o projektu:
Projekt se podařilo realizovat díky neinvestiční dotaci Ministerstva zemědělství ČR v rámci programu Vzdělávání a rozvoj lidských zdrojů pro rok 2013.

Odborníci na výživu a lékařská veřejnost se shodují na tom, že u dětské populace je daleko účinnější a prospěšnější směřovat pozornost do výdeje energie, než provádět restrikce a zákazy potravin a nápojů.

FIT KONTOkategorii Jídlo předává dětem jednoduché zásady zdravého a pestrého stravování a inspiruje v oblasti konkrétních receptů a pracovních postupů se zaměřením na snídaně a svačiny do škol. Protože problematika kilojoulů, kilokalorií a odvažování potravin je komplikovaná pro dospělou populaci, natož pro děti, pracuje se v doporučeních o množství jídel s termíny „porce“. Velikost porce je přirovnávána k množství potraviny velké jako zaťatá pěst dítěte (odráží věk i fyzickou konstituci) nebo sklenice, lžíce či lžička, čímž je dětem poskytována rychlá základní orientace bez vážení stravy.

Kategorie Zdraví přináší vysvětlení odpovědnosti za své tělo a tedy i za zdravotní stav. Vysvětluje pojmy životní styl, metabolismus, radí dětem jak o tělo pečovat, čemu se věnovat ve volném čase a že je třeba naučit se i odpočívat.

Kategorie Sportvelká pozornost FIT KONTA je zaměřena na pohyb, sport a pravidelnou pohybovou aktivitu. Za tím účelem byl vytvořen i hlavní pracovní nástroj webu – tréninkový deník pro děti – MOJE FIT KONTO, který mohou využívat i po mnoho let a kde si mohou na pravidelné bázi – tj. každý den nebo každý týden zpětně zaznamenávat své činnosti, aby získaly přehled o aktivitách a vynaloženém úsilí, které svému zdraví věnují. Dostupné moderní technologie (internet, mobilní telefony) totiž umožňují pravidelné evidování a následné vyhodnocování dosažených výsledků, což je pro děti velmi atraktivní a žádaná forma, zejména pokud je provázána se zajímavou grafikou.
Opět pro zjednodušení: nepřepočítává se zde na kilojouly, ale pracuje se v jednotkách 1 FIT (jednotka sportovního výkonu – 15 minut). Děti po celou dobu provází, chválí a inspiruje jejich e-trenér. Nejlepší sporťáčci se budou pravidelně odměňovat!

Ve slovníku neboli malé wellness encyklopedii jsou vysvětleny všech klíčové termíny, se kterými se na stránkách pracuje. Slovník může také dobře posloužit jako materiál pro domácí přípravu na předměty výchova ke zdraví nebo rodinná výchova.

Kategorie 18+ je věnována dospělým návštěvníkům webu FIT KONTO – rodičům dětí, učitelům a všem, kterým záleží na životním stylu nastupující generace. Součástí je i speciální sekce Kde se rodí jídlo?, ve které jsou představeni lokální výrobci potravin, kteří podporují formáty exkurzí, školních nebo rodinných výletů nebo ochutnávek produktů, aby naše děti pochopily, že jídlo se nerodí v supermarketech, ale je za tím spousta pečlivé práce šikovných lidí.

S jakýmikoliv dotazy týkajícími se projektu kontaktujte: fitkonto@fitkonto.cz.

Kontakty na provozovatele:
Laktea, o.p.s.
Krajní 680
252 42 Jesenice u Prahy 
tel./fax: 266 712 533, 266 712 812
tel.: 800 100 525 – bezplatná telefonní linka
fax: 255 73 14 19
e-mail: laktea@laktea.cz
www.laktea.cz
www.ovocedoskol.eu