Bezpečnost potravin

Nový postup zajistí těžbu exosomů z nepasterizovaného mléka

Vydáno: 27. 8. 2021
Autor: Gate2Biotech

Informace portálu Gate2Biotech

 

Exosomy jsou biologické nanokapsule, které vyrábějí buňky, když někam posílají zásilky chemických látek. Exosomy jsou dost odolné na to, aby vydržely působení enzymů v těle, stejně jako kolísání kyselosti a teploty prostředí. To z nich dělá excelentní kandidáty na transport léků v těle.

Kredit: Spencer Marsh/Virginia Tech.Problém je v tom, jak exosomy získat ve velkém pro využití v medicíně. Jak říká vedoucí výzkumu Rob Gourdie, ředitel amerického centra Center for Vascular and Heart Research na Virginia Tech, přírodně vzniklé exosomy jsou hojné například v kravském mléce. Je ale dost obtížné je izolovat od dalších mléčných proteinů a lipidů.

Gourdieho laboratoř vyvinula praktický postup pro získání exosomů ve velkém z nepasterizovaného mléka. S touto metodou je možné vytěžit, jak říkají autoři, asi tak šálek exosomů bez kontaminací z každého galonu mléka.

Podle Gourdieho jde o první postup, který je slibný pro získávání exosomů k medicínským účelům v průmyslovém měřítku.

Badatelé vytvořili proces izolace a purifikace exosomů, který tvoří několik kroků a který je ekonomicky životaschopný. Jeho součástí je optimalizace filtračních metod, vyladění průběhu teplot v čase a chemické procesy ovlivňující hladinu vápníku.

Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.

Zdroj: Gate2Biotech