Bezpečnost potravin

Novinky ve zpracování drůbeže

Vydáno: 22. 4. 2004
Autor:

Při průmyslovém zpracování drůbeže v Evropě se zdůrazňuje kvalita výrobků, bezpečnost potravin a humánní manipulace s brojlery při odchytu, transportu a zabíjení.

 

 

Pozornost odborníků v odvětví zpracování drůbeže se stále více zaměřuje na odchyt drůbeže  a transport. Způsob odchytu brojlerů je stále diskutován z hlediska welfare zvířat i personálu.  Hromadí se důvody pro hledání alternativ – strojů, z nichž některé jsou již na trhu. Jejich největší koncentrace se zaznamenává v Dánsku, kde je v provozu  17 Chick cat harvesters, dále 20 strojů je  v USA, 9 ve Francii, 6 ve Švédsku a 5 v Německu. Společnost Chick Cat Company prodala minimálně 65  strojů do celého světa. Z dalších výrobců např. společnosti Ciemme di Calabria a Anglia Autoflow také prodaly řadu strojů do různých částí světa. Zájem o strojní odchyt drůbeže roste.

Před 15 lety byl uveden první kontejnerový systém  pro transport kuřat do zpracovatelského podniku. Od té doby došlo k vylepšení vzhledu, zvýšení hygieny a ke změně v  použitém materiálu. Místo kovových galvanizovaných kontejnerů se začaly používat kontejnery z nerezavějící oceli proto, aby mohly být užívány speciální čistící a desinfekční  prostředky a aby se ještě více snížilo riziko šíření patogenních organizmů.

Společnost Linco vyvinula vlastní kontejnerový systém (Maxiload) pro transport živých brojlerů. Používá se v kombinaci se systémem  plynového omračování.  Před rokem zavedli paření drůbeže v tunelu horkým vzduchem a párou. Výhodou je, že nedochází ke kontaminaci křížem a výsledkem je velké snížení počtu bakterií, menší spotřeba vody a nízká spotřeba energie.

Významný je systém SMART, jehož pomocí lze získat požadované informace a maximální kontrolu jednotlivých částí výrobního procesu za účelem získání kvalitního správně děleného výrobku s určitou hmotností. Systém je tvořen několika integrovanými podsystémy.

Systém Numafa představuje integrovaný systém paření a vykrvení; zaručuje vysokou hygienu, úsporu energie a kvalitní paření jatečné drůbeže. Brojleři se neponořují do  vody  a vylučuje se tak bakteriální kontaminace, zlepšuje se kvalita a skladovatelnost výrobku. Jedná se o nejlepší způsob paření těl pro další zpracování čerstvého i zmrazeného produktu.

Další novinkou je spirálový systém  s plastickými pásy společnosti Systemate. Použití speciální plastické hmoty  v mrazírnách snižuje  náklady na energii; systém zaručuje větší hygienu než tradiční spirálový systém.

World Poultry, 20, 2004, č. 1,s. 32-33