Bezpečnost potravin

Novinky u zahřívaného tabáku: bez příchutí a se zdravotním varováním

Vydáno: 24. 10. 2023
Autor: Ministerstvo zemědělství

Ilustrační foto

Tisková zpráva — Dneškem (23. 10.) se mění pravidla pro značení výrobků se zahřívaným tabákem. Nově už není možné prodávat zahřívaný tabák s příchutí nebo aromatem. Výrobky naopak musí nést zdravotní varování a informační sdělení, i s telefonním číslem na Národní linku pro odvykání kouření. 

Od 23. října 2023 začíná platit novela zákona o potravinách a tabákových výrobcích a příslušná vyhláška. Úprava zakazuje prodej zahřívaných tabákových výrobků s charakteristickou příchutí, jako je například mentol, nebo obsahujících aromata. Snahou je, aby tabákové výrobky nebyly atraktivní zejména pro mládež. Za porušení vyhlášky lze uložit pokutu do maximální výše 10 milionů korun.

Zahřívané tabákové výrobky určené ke kouření také budou muset nést informační sdělení a kombinované zdravotní varování. Jestliže budou zahřívané tabákové výrobky určeny ke kouření, musí být označeny jako ostatní tabákové výrobky ke kouření v souladu se zákonem o potravinách. Naproti tomu zahřívané tabákové výrobky bezdýmné, u kterých k procesu spalování nedochází, bude třeba značit v souladu s požadavky zákona o potravinách na bezdýmné tabákové výrobky.

K informaci týkající se škodlivosti a možnostech odvykání kouření na obalech tabákových výrobků je nově povinné doplnit kontaktní telefonní číslo na Národní linku pro odvykání (800 350 000). Účinnost ustanovení upravujících informaci týkající se odvykání kouření na obalech tabákových výrobků se odkládá na 1. ledna 2025.

Změny zavádějí do české legislativy směrnici Evropské komise z června loňského roku, která zrušila některé výjimky týkající se zahřívaných tabákových výrobků.

Tereza Kubálková
zástupkyně tiskového mluvčího Ministerstva zemědělství

Zdroj: Ministerstvo zemědělství