Nové antimykotikum poskytly patogenní bakterie z brambor
Informace portálu Gate2Biotech
Rezistence vůči antibiotikům je stále větší problém, ať jde o bakterie či houby. Badatelé hledají nové sloučeniny, kde se dá. Mezinárodní tým odborníků nedávno představil nové antimykotikum solanimycin, jehož název odkazuje na objev u patogenní bakterie z brambor.
Solanimycin údajně funguje proti mnoha houbám, které napadají a ničí zemědělské plodiny. V experimentech se ukázalo, že zabírá i proti kvasinkám Candida albicans, které se přirozeně vyskytují kolem nás a občas vyvolají zkázonosné infekce, především u lidí s oslabenou imunitou. Výsledky experimentů naznačují, že by se solanimycin a příbuzné látky mohly využívat jak v zemědělství, tak i v medicíně.
Většina dnes používaných antibitotik je odvozena od půdních bakterií, obzvláště ze skupiny Actinobacteria. Jak uvádí mikrobioložka Rita Monson z britské University of Cambridge, objev solanimycinu ukazuje, že za pozornost stojí i patogeny rostlin. Jejich látky by mohly pomoci především proti infekcím plodin, které jsou rezistentní vůči stávajícím prostředkům.
Zdrojem solanimycinu je patogen brambor, bakterie Dickeya solani. Byla objevena před 15 lety a molekulární mikrobiologové z University of Cambridge asi před deseti lety zahájili výzkum látek, které tato bakterie obsahuje. Výsledkem je objev solanimycinu.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Více informací naleznete zde: New broad-spectrum antibiotic comes from a pathogenic bacterium in potatoes (phys.org)
Zdroj: Gate2Biotech
Foto: Shutterstock