Bezpečnost potravin

Nová procedura při vývozu do USA – identifikace vývozce u FDA

Vydáno: 11. 7. 2022
Autor: MZe

Od 24. července 2022 musí mít vývozci potravin do USA jedinečný identifikační kód, tzv. číslo DUNS.

Již od října 2020 platí povinnost pro vývozce potravin do USA mít jedinečný identifikační kód subjektu spojený se svou registrací u dozorového orgánu Food and Drug Administration (FDA – Úřad pro potraviny a léčiva).

Tímto kódem je míněno tzv. číslo DUNS – Data Universal Number System. Jde o jedinečné a univerzální devítimístné identifikační číslo, které se používá k ověřování obchodních informací celosvětově působící společnosti Dun & Bradstreet (D&B).

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv před několika dny oznámil, že od 24. července 2022 již nebude při vyplňování pole s číslem subjektu ve formulářích pro vývoz do USA akceptován identifikační kód subjektu „UNK“ (neznámý). Používání tohoto kódu bylo dočasně povoleno, aby měli vývozci potravin v rámci programů ověřování zahraničních dodavatelů (FSVP) čas na získání platného čísla DUNS.

Pokud vývozce již číslo DUNS má a používá, není třeba podnikat žádné další kroky. U firem s více čísly DUNS se použije vždy to číslo, které se vztahuje k místu, kde jsou vedeny záznamy v rámci výše zmíněného FDA systému Foreign Supply Verification Program (FSVP) pro importéra v USA.

Firmy, které ještě nemají číslo DUNS, mohou požádat o jeho přidělení prostřednictvím portálu D&B, ať už na stránce pro získání nového čísla, případně na stránce pro vyhledávání informací o bezpečnosti dovozu, kde je možné rovněž vyhledávat čísla DUNS či žádat o aktualizaci stávajícího čísla.

Konečný termín pro registraci platného DUNS čísla u FDA je 31. prosinec 2022. Po tomto datu již nebude zboží neidentifikovaného podniku vpuštěno do USA.

 

Petr Ježek
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C.
petr_jezek@mzv.cz

 

Zdroj: Ministerstvo zemědělství