Bezpečnost potravin

Nová pravidla pro zpracování krve

Vydáno: 12. 5. 2014
Autor: www.zemedelec.cz

Představitelé Evropské unie se dohodli na nových pravidlech zpracování dovážené vepřové krve určené pro použití v krmivech.

Představitelé Evropské unie se dohodli na nových pravidlech zpracování dovážené vepřové krve určené pro použití v krmivech. Reagují tak na výskyt viru prasečího epidemického průjmu (PEDv), který způsobil velké ztráty v americkém chovu prasat. O změnách pravidel pro dovoz živých prasat ale nerozhodli, informovala agentura Reuters.

Evropská komise v prohlášení uvedla, že pravidla na dovoz živých zvířat jsou již nyní velmi přísná. Americké a kanadské úřady jí prý sdělily, že žádný převoz živých prasat do EU není v plánu.
Expertní výbor komise ale přišel s požadavkem, podle nějž všechny krevní produkty, které mají být dovezeny do EU k dalšímu použití v prasečím krmivu, musí být upraveny při teplotě 80 stupňů a následně po dobu šesti týdnů uskladněny při pokojové teplotě. Tato opatření podle komise zajistí zneškodnění koronaviru, který prasečí epidemický průjem způsobuje.
Brusel prý bude situaci dál sledovat. Expertní výbor komise se znovu sejde začátkem června.
Francie již dříve oznámila, že uvažuje o jednostranném zákazu dovozu živých prasat ze Spojených států, Kanady, Mexika a Japonska. Uplatňování tohoto opatření ale odložila do dneška s tím, že si počká na výsledek schůzky evropských představitelů.
Francouzský ministr zemědělství Stéphane Le Foll nejnovější opatření přivítal. Mluvčí podle Reuters později potvrdila, že Francie samostatný zákaz nezavede.
Od chvíle, kdy byl virus PEDv před necelým rokem ve Spojených státech rozpoznán, zabil kolem sedmi milionů selat.

Autor článku:  Zuzana Fialová

Zdroj:  www.zemedelec.cz