Bezpečnost potravin

Nová povinnost registrace dovozců potravin do Číny

Vydáno: 17. 10. 2012
Autor: SRS

Tisková zpráva SRS ČR.

Čínský generální úřad pro kontrolu jakosti a karanténu (General Administration of Quality Supervision Inspection and Quarantine, dále jen „AQSIQ“) zavedl pro exportéry potravinových produktů nově povinnost registrace. Dovozci potravinových výrobků do Číny budou muset být registrováni v systému AQSIQ od 1. října 2012.

Vývozci budou muset předložit čínskému úřadu prostřednictvím management systému (http://ire.eciq.cn), který byl pro účely registrace zřízen, vyplněný formulář žádosti. V žádosti je nezbytné uvést informace jako název vývozce, země, adresa, kontaktní osoba, telefon, typ potraviny atd. Na webových stránkách management systému AQSIQ lze stáhnout uživatelský manuál, který vývozci poskytne detailní informace o procesu registrace.

Po odeslání formuláře žádosti získá exportér automaticky vygenerované registrační číslo, které lze použít k následné úpravě informací a údajů, které vývozce předtím uvedl v žádosti.

Žádost je nezbytné podat v případě dovozu těchto potravin: maso, vejce a produkty s obsahem vajec, čerstvé a konzervované produkty z vodních živočichů, tradiční čínské léčivé produkty, zrniny, obiloviny a výrobky z obilovin, tuky a oleje, nápoje, cukr, zelenina, koření rostlinného původu, sušené ovoce a ořechy, jiné potraviny rostlinného původu, konzervy, mléčné produkty, včelí produkty, alkohol, sušenky, konzervované ovoce, cigarety, čaj, ochucovadla, zpracované ovoce, potraviny ke zvláštním účelům a jiné produkty.

Čínský úřad AQSIQ bude zveřejňovat seznam registrovaných exportérů na svých webových stránkách. V případě výskytu problémů při registraci lze využít toto telefonní číslo: +86 10 82 26 22 22 (kompetentní anglicky hovořící pracovník AQSIQ).

Zbyněk Škodáček
tiskový mluvčí SRS

Zdroj:  eAGRI, SRS