Bezpečnost potravin

Nová aplikace „Víš co jíš“ pro majitele mobilních telefonů

Vydáno: 5. 3. 2015
Autor: ICBP, MZe

Odbor bezpečnosti potravin Úřadu pro potraviny Ministerstva zemědělství spouští novou mobilní aplikaci umožňující vyhledávání informací o přídatných látkách v potravinách.

Odbor bezpečnosti potravin Úřadu pro potraviny Ministerstva zemědělství  spustil novou aplikaci „Víš co jíš“, určenou pro majitele mobilních telefonů (MT), které pracují v operačním systému Android verze 2.3.3 (Gingerbread) a vyšších verzích. 

Nový program přináší do MT přehledný seznam povolených potravinářských přídatných látek (tzv. Éček) s jejich detailním popisem.

Aplikace „Víš co jíš“ obsahuje také výkladový slovník pojmů „Bezpečnost potravin A-Z“.

Po stažení aplikace „Víš co jíš“ je možné ihned procházet seznamem přídatných látek („Éček“), informace ze slovníku „Bezpečnost potravin A-Z“ jsou dostupné pouze při připojení k internetu.

 

Nová aplikace „Víš co jíš“  je ke stažení na adrese https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.viscojis 

Tisková zpráva Ministerstva zemědělství ze dne 5. 3. 2015:

Ministerstvo zemědělství spouští novou mobilní aplikaci umožňující pohodlné vyhledávání informací o přídatných látkách v potravinách

Speciální aplikaci pod názvem „Víš, co jíš?“ pro chytré mobilní telefony a tablety, která poskytuje informace o problematice bezpečnosti potravin, spustilo ministerstvo zemědělství. Výhodou nové aplikace je pohodlné vyhledávání přídatných látek v potravinách a veřejnosti tak usnadní orientaci na nepřehledném trhu s potravinami.

Jednoduchá a intuitivní aplikace obsahuje seznam povolených přídatných látek v potravinách. Umožní tak uživatelům při nákupech potravin zjistit, které látky byly do výrobku přidány a jakou funkci plní. Nakupující mohou informace o těchto látkách vyhledávat jak pomocí E kódů, tak pomocí jejich názvů uvedených na obalech.

Podařilo se nám vyvinout aplikaci, která zahrnuje všechna legislativou povolená éčka, bez jakýchkoli zavádějících dovětků o jejich škodlivosti. Vycházíme tak vstříc spotřebitelům, kteří se cítí být neustále pod tlakem různých, většinou nepodložených informací,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Pomocí funkce Bezpečnost potravin A-Z lze snadno zjistit význam pojmů týkajících se bezpečnosti potravin. Tento slovník je oblíben ve své internetové verzi, která je dostupná na http://bezpecnostpotravin.cz/az/default.aspx. Uživatelé tu najdou informace např. o nemocech z potravin, kontaminujících látkách, mikroorganismech, alergiích, základních požadavcích na značení apod.

„Věřím, že si aplikaci „Víš, co jíš?“ lidé oblíbí. Stejně jako předchozí úspěšné projekty Potraviny na pranýři, upozorňující na nevyhovující potraviny, a Veterinární mapu, která zobrazuje aktuální výsledky kontrol potravin živočišného původu a informace o nákazách zvířat v ČR,“ dodal ministr Jurečka.

Mobilní aplikace byla vyvinuta Informačním centrem bezpečnosti potravin, které je součástí Ministerstva zemědělství. Spotřebitelům je k dispozici ke stažení pro mobily se systémem Android v „Obchod Play“.

Hynek Jordán
ředitel Odboru komunikace MZe

Zdroj:  MZe