Bezpečnost potravin

Nevyhovující sardinky z Maroka se stahují

Vydáno: 24. 6. 2011
Autor: SVS ČR

Tisková zpráva SVS ČR ze dne 24.6.2011.

Ze skladu a distribuce se stahují sardinky původem z Maroka, ve kterých jsme zjistili nadlimitní obsah histaminu a kadmia. Jde o rybí konzervy – sardinky v rostlinném oleji („HAMÉ OCEAN“) balení po 120 g, datum minimální trvanlivosti 31. 12. 2014, šarže XA. L 357 B, původ Maroko (výrobce LGMC/AMIAROC).

Krajská veterinární správa pro Zlínský kraj na základě podnětu od Vojenského zařízení v Hlučíně provedla kontrolu u příjemce zásilky na vyšetření histaminu a kadmia v rybích konzervách – sardinky v rostlinném oleji. Laboratorní vyšetření ve Státním veterinárním ústavu v Olomouci včera 22. 6. prokázalo nadlimitní množství histaminu, což nevyhovuje nařízení komise 2073/2005 a nadlimitní obsah kadmia (podle nařízení1881/2006 ES).

Nadměrný obsah histaminu v rybách může způsobit onemocnění, provázené zejména svěděním kůže, bolestí hlavy, poklesem krevního tlaku a kožní vyrážkou. Toxická reakce se může objevit i u zdravého člověka během půl hodiny od konzumace. Maximální množství této látky v rybách je 100 mg/kg. V tomto případě byl překročen v 5 jednotkách z 9 vyšetřených více než dvojnásobně.

Limit pro kadmium v sardinkách je podle nařízení1881/2006 ES 0,1 mg/kg. Při otravě kadmiem, to by ale musela být dávka několikanásobně vyšší, hrozí nevolnost, zvracení, bolest hlavy. V případě marockých sardinek byl limit překročen jen nepatrně.

Zásilka konzerv ze dne 16. 2. 2011 představovala 2187 kartonů (jeden karton = 28 konzerv), hmotnost konzervy 120 g. Celkem tedy bylo přijato 61 236 kusů konzerv.

V obou případech nedodržení stanovených limitů by přímé ohrožení zdraví lidí nemělo připadat v úvahu. Nicméně takovéto potraviny nemají na talíři co dělat.

Ve skladě příjemce zásilky (spol. HAMÉ v Kunovicích) bylo zadrženo 4 237 balení sardinek. Zbytek (56 999 ks) byl distribuován v rámci ČR a na Slovensko.

Zboží je stahováno z tržní sítě a bude buď zlikvidováno, popřípadě vráceno zpět dodavateli do Maroka. O našem zjištění jsme informovali dnes okamžitě i ostatní členské státy systémem rychlého varování RASFF.

Krajská veterinární správa pro Zlínský kraj prověřuje nyní i ostatní výrobky od stejného výrobce.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.