Bezpečnost potravin

Neonikotinoidy: aktualizace rizik pro včely bude dokončena počátkem příštího roku

Vydáno: 6. 12. 2017
Autor: KM EFSA

Úřad EFSA poskytne aktualizované hodnocení potenciáních rizik pesticidů ze skupiny neonikotinoidů na zdraví včel v únoru 2018.

Aktualizované hodnocení Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) týkající se potenciálních rizik pesticidů ze skupiny neonikotinoidů pro včely bude dokončeno v únoru 2018.

Posouzení klothianidinu, imidaklopridu a thiamethoxamu bude ukončeno po posledním kole konzultací s odborníky na problematiku pesticidů v členských státech.

Jose Tarazona, vedoucí oddělení pro pesticidy úřadu EFSA, uvedl: „Byl to velmi složitý proces. Naše požadavky na další údaje vedly k vzniku velkého množství doplňujících informací, které jsme pečlivě zvážili. Během konzultací s odborníky z členských států se objevily další prvky. Proto nyní chceme umožnit  těmto partnerům zabývat se revidovaným hodnocením před finalizací našich závěrů.“

Evropská komise zavedla v roce 2013 zákaz používání klothianidinu, imidaklopridu a thiamethoxamu na základě předchozích hodnocení rizik provedených úřadem EFSA.

Zdroj: EFSA