Bezpečnost potravin

Neodpovídající značení rybích konzerv

Vydáno: 23. 4. 2012
Autor: SVS ČR

Tisková zpráva SVS ČR ze dne 20. dubna 2012.

Hra na bezhlavou rybku

Přestože na „Baltických sardinkách v tomatové omáčce“ z Estonska bylo uvedeno – sardinky celé bez hlav a ocasů (Sprattus sprattus) – po otevření labužník zjistil, že na něj rybky „kulí oči“.

Inspektoři Krajské veterinární správy pro Zlínský kraj na základě podnětu zákazníka odebrali vzorky „Baltických sardinek v tomatové omáčce“ z Estonska s dobou minimální trvanlivosti do 19. 7. 2013. Zjistili, že obchodní úprava konzervovaného výrobku typu sardinek neodpovídá ustanovení čl. 3 Nařízení č. 2136/89, který stanoví, že za účelem vhodné obchodní úpravy produktů musejí být sardinky řádně zbaveny hlavy, žáber, ocasní ploutve a vnitřností, kromě jiker, mlíčí a ledvin, jakož i, podle dotčené obchodní úpravy, páteře a kůže a taktéž neodpovídá § 10 zákona o potravinách. Vyšetření provedli ve Státním veterinárním ústavu Olomouc.

Firmě ve Zlínském kraji bylo dodáno celkem 2 352 konzerv, (balení po 240 g). Bylo nařízeno je pozastavit a stáhnout z tržní sítě. Nejde sice o zdravotní ohrožení, ale o neodpovídající značení a úpravu, která neodpovídá deklaraci.

Vyvolí-li si zákazník rybku bez hlavy, má na to právo ji v konzervě nalézt!

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS:
www.svscr.cz.